آموزش سئو سایت

سئو چیست؟همه چیز در مورد سئو

راهنمای صفر تا صد در مورد سئو سایت

سئو چیست؟

واژه سئو از اولین حرف هر کلمه عبارت Search Engine Optimization گرفته شده است و می توان گفت در زبان فارسی به بهینه سازی موتور جستجو ترجمه میشود. اما سوال اصلی این است که سئو چیست؟وقتی در مورد سئو صحبت میکنیم دقیقا درباره چه موضوعی صحبت میکنیم؟ بطور خلاصه همانطور که در سایت MOZ آمده است افزایش کمیت و کیفیت ترافیک ورودی وب سایت از طریق موتورهای جستجو بطوریکه بابت آن مبلغی به موتورهای جستجو پرداخت نکرده باشید(ارگانیک باشد).

نتایج جستجو ارگانیک

عمده ترجمه ها و یا مطالب حول درک رفتار موتورهای جستجو می باشد اما نکته اصلی و کلیدی سئو فهمیدن این موضوع است که عموما مخاطبان شما دنبال چه چیزی هستن و چگونه در مورد آنها جستجو میکنند. اگر جواب این سوالات را دارید شما اول راه هستید و یک قدم به ارائه راه حل نزدیک شده اید. میتوان گفت دانستن اینکه مخاطبان شما به دنیال چه چیزی هستند و چگونه جستجو میکنند یک روی سکه می باشد و روی دیگر آن چگونگی برطرف کردن نیاز آنها به وسیله موتورهای جستجو برای پیدا کردن بهترین مطلب می باشد.

چرا سئو مهم است؟

در مرحله اول میتوان به رایگان بودن آن به ازا هر کلیک اشاره کرد(فارغ از اینکه شما برای این کار شاید نیاز به یک پیمانکار یا یک مشاور سئو داشته باشید و این موضوع یک هزینه اولیه برای شما دارد).شما بابت خدماتی که موتور جستجو به شما ارائه میدهد مبلغی را پرداخت نمی نمایید. در حقیقت شما اگر بتوانید بصورت رایگان در صفحات اول گوگل قرار بگیرید گوگل بابت این موضوع مبلغی را از شما دریافت نمیکند و شما بصورت کاملا رایگان مخاطب خود را پیدا کرده اید.

دلیل بعدی برای جذاب بودن تعداد کاربرانی که در طول روز از موتورهای جستجو استفاده میکنند. بر اساس این مقاله کاربران در گوگل روزانه بطور متوسط 3 میلیارد جستجو انجام میدهند و این میزان جستجو میتواند بر هر کسب و کاری تاثیر بسزایی داشته باشد.برای مثال تصور کنید شما یک فروشنده موبایل در یک شهر می باشد، مشتریان شما میتوان گفت محدود به آن شهر یا آن خیابان می باشد. حال جمعیت آن شهر را با تعداد افرادی که ممکن است در طول روز در آن کشور یا دنیا بدنبال خرید گوشی تلفن همراه هستند و از طریق موتورهای جستجو به دنبال خرید در بهترین قیمت می باشند.

موتورهای جستجو چگونه کار میکنند؟

موتورهای جستجو همانند یک فهرست بزرگ از سایت ها و مطالب مربوط به آنها است که میان میلیاردها میلیارد صفحه و اطلاعات باید برای شما دقیق ترین پاسخ را پیدا کنند و در کمترین زمان در اختیار شما بگذارند.موتورهای جستجو این کار را به وسیله کشف و دسته بندی مطالب به وسیله فرآیندی بنام crawling and indexing انجام میدهند.در حقیقت پس از انجام فرآیند فوق توسط موتور جستجو، مطالب بصورتی دسته بندی میشوند که بتوان بعدا بهترین پاسخ را در جواب جستجو کاربر در اختیار آنها قرار دهند.

موتور جسجتو

تعداد کمی موتور جستجو در دنیا وجود دارد و در این میان، موتور جستجوگر گوگل بیش از 90 درصد ترافیک را به خود اختصاص میدهد(منبع). همچنین در بازار ایران نیز طبق آمار بیش از 99 درصد ترافیک مختص گوگل می باشد(منبع). سایر موتورهای جستجوگر همانند بینگ Bing.com (متعلق به شرکت آمریکایی ماکروسافت) ،یاندکس yandex.com (متعلق به یک شرکت روسی) و بایدو Baidu.com (متعلق به چین) نیز در حال فعالیت می باشند.

با توجه به اینکه عمده جستجو در دنیا به وسیله موتور جستجوگر گوگل انجام میشود، سئو از نگاه و مکانیزم شرکت گوگل مهم می باشد و شما باید با نحوه کارکرد این جستجوگر آشنا باشید. الگوریتم های جستجو گوگل دارای جزییات زیادی هستند که هر کدام در یک شاخه کلی فعالیت میکنند و همچنین مجموعه ای از الگوریتم ها هستند که در کنار هم کار میکنند تا بهترین نتایج برای شما به نمایش بگذارند. گوگل هزینه بسیار زیادی بابت ارتقا و بهبود الگوریتم های خود می نماید تا هم به کاربران خود خدمات بهتری ارائه دهد و هم از این طریق درآمد خود را افزایش دهد.

گوگل چگونه بهترین نتیجه را پیدا میکند؟

حتی اگر الگوریتم داخلی گوگل را ندانیم و عمومی نباشد ، می دانیم که  وب سایت ها و صفحات وب را بر اساس مرتبط یبودن با سرچ ما نشان میدهد. مثلا اگر به دنبال “دستور العمل های شیرینی شکلاتی” هستید ، نمی خواهید صفحات وب در مورد لاستیک کامیون را ببینید. به همین دلیل گوگل به دنبال صفحاتی است که با کلمه کلیدی که شما جستجو کرده اید ارتباط نزدیکی داشته باشد. با این حال ، گوگل فقط مناسب ترین و نزدیک ترین را در صفحات اول نشان نمی دهد. به این دلیل که هزاران کلمه مرتبط برای هر اصطلاح جستجو وجود دارد.

به عنوان مثال ، کلمه کلیدی “Cookie Recipes” نزدیک به 349 میلیون نتیجه در Google به همراه دارد.

مثال از نتایج جستجو

بنابراین گوگل برای اینکه بهترین ها را به سمت صفحات بالاتر سوق دهد علاوه بر اینکه الگوریتم خاصی را مد نظر دارد ، در این الگوریتم سه آیتم دیگر نیز مد نظر دارد: قدرت و اعتبار(Authority)/مفید بودن(Usefulness)

1-قدرت و اعتبار(Authority)

به نظر می رسد گوگل برای تعیین صحت و معتبر بودن محتوا این آیتم را در الگوریتمش به کار برده است. سوال این است که چگونه گوگل می داند آیا صفحه معتبر است؟

گوگل تعداد صفحات دیگری که به آن صفحه لینک دارند را در نظر می گیرند.

page authority

لینک های صفحات دیگر به عنوان “لینک دهنده یا اصطلاحا بکلینگ”  شناخته می شوند.به طور کلی ، هرچه تعداد پیوندها یا لینک ها بیشتر باشد ، رتبه آن نیز بالاتر می رود. در واقع توانایی گوگل برای اندازه گیری اعتبار یک سایت از بررسی لینک ها چیزی است که موتورهای جستجوگر دیگر همانند یاهو قبل از این نداشته اند و این مورد صرفا از طریق گوگل ایجاد شده است .

2-سودمندی یا مفید بودن(Usefulness)

محتوا می تواند مرتبط و معتبر باشد. اما اگر مفید نباشد ، Google  آن محتوا را در صدر نتایج جستجو قرار  نخواهد داد.در حقیقت ، گوگل به طور علنی اعلام کرده است که بین “محتوای با کیفیت بالاتر” و “مفید” مطالب تمایز قائل است.

به عنوان مثال ، بیایید بگوییم که شما “رژیم غذایی سرخپوشان” را جستجو می کنید.اولین نتیجه ای که بر روی آن کلیک می کنید (“نتیجه A”) توسط کارشناس برجسته جهان در سرخپوشان نوشته شده است. و از آنجا که این صفحه دارای محتوای بسیار با کیفیت در آن است ، تعداد زیادی از افراد با آن پیوند خورده اند.

محتوای نامرتب

با این حال ، محتوا کاملاً سازمان یافته نیست و این برای اکثر مردم قابل درک نیست. در مورد مثال پیشین با نتیجه دیگری مقایسه کنید (“نتیجه B”). این توسط یک شخص نسبتاً جدید در رژیم غذایی سرخپوشان نوشته شده است و وب سایت آنها تقریباً به همان تعداد پیوندهایی ندارند که به آن اشاره کنند.با این حال ، محتوای آنها به بخش های مشخصی سازماندهی می شود و به شکلی نوشته شده است که هر کس می تواند درک کند.

متن با ساختار خوب

با توجه به مقایسه دو نمونه ، رتبه بندی بر اساس مفید بودن صفحه است. هرچند اگر نتیجه B به اندازه نتیجه A دارای اعتبار نیست،  اما همچنان در Google عملکرد خوبی خواهد داشت. (در حقیقت ، حتی ممکن است نتیجه B بالاتر از نتیجه A نیز قرار بگیرد) گوگل سودمندی را تا حد زیادی مبتنی بر “سیگنال های تجربه کاربر(UX)” می سنجد.

به عبارت دیگر نحوه تعامل کاربران با نتایج جستجو در بلند مدت بر جایگاه سایت تاثیرگذار است یعنی اگر گوگل ببیند که افراد واقعاً از نتیجه جستجوی خاص خوششان می آیند ، از رتبه قابل توجهی برخوردار می شوند.

نکته طلایی : وب سایتی ایجاد کنید که مردم دوست داشته باشند! موتورهای جستجو برای اندازه گیری سیگنالهای مختلف در سراسر وب طراحی شده اند تا بتوانند وب سایتهایی را پیدا کنند که افراد بیشتر دوست دارند. با رعایت کردن این سیگنال ها با موتورهای جستجو دوست شوید!

و اکنون زمان آن رسیده است که این مطالب را با یک آموزش گام به گام سئو عملی کنید.

چگونه سئو کار میکند؟

سئو به معنای بهینه سازی سایت شما برای موتورهای جستجوگر مانند Google ، Bing ، Amazon یا YouTube است که شما میخواهید در رتبه بندی آنها قرار بگیرید. وظیفه شما این است که مطمئن شوید موتورهای جستجو سایت شما را به عنوان بهترین نتیجه برای جستجوی یک مطلب می بیند.

چگونگی تعیین بهترین نتیجه بر اساس الگوریتم هایی است که مفید بودن و معتبر بودن را اندازه گیری میکنند و علاوه بر اینها آیتم های دیگری مانند سرعت بارگذاری و واکنش گرا بودن  و بیش از 200 عامل دیگر نیز دخیل هستند تا گوگل نتایج را به شما نشان دهد.

در بیشتر موارد ، هنگامی که از بهینه سازی  صحبت می شود مردم فکر می کنند در مورد گوگل صحبت میکنیم. به همین دلیل در این راهنمای قصد داریم بهینه سازی سایت شما بر روی Google تمرکز کنیم.

1-نتایج ارگانیک(Organic) در مقابل پولی(Pay Per Click)

صفحه نتایج جستجو به دو بخش مجزا تقسیم می شوند:

نتایج ارگانیک(Organic) که شما بصورت طبیعی و با رعایت قوانین سئو میتوانید در این بخش قرار بگیرید.

نتایجی تبلیغی(AD or PPC) که برای قرار گرفتن در این بخش شما باید مبلغی را پرداخت کنید.

نتایج پولی در مقابل نتایج ارگانیک

نتایج جستجوی ارگانیک

نتایج جستجوی ارگانیک (که بعضاً به عنوان نتایج “طبیعی” خوانده می شوند) نتایج طبیعی هستند که براساس شایستگی صددرصدی رتبه بندی می شوند. به عبارت دیگر، هیچ راهی برای پرداخت مبلغ بابت رتبه به Google یا سایر موتورهای جستجو به منظور رتبه بالاتر در نتایج جستجوی ارگانیک وجود ندارد. موتور جستجو نتایج جستجوی ارگانیک را بر اساس صدها فاکتور رتبه بندی مختلف رتبه بندی می کند. اما به طور کلی ، نتایج ارگانیک مربوط به موضوع سرچ شده از نظر گوگل به  قابل اعتماد ترین و معتبرترین و سودمند ترین صفحه ها می رسد.

جزئیات بیشتردر مورد نحوه کار الگوریتم های موتور جستجو بعدا گفته می شود اما در حال حاضر ، نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که وقتی در مورد “SEO” صحبت می کنیم، در مورد رتبه بندی وب سایت شما در نتایج جستجوی ارگانیک صحبت می کنیم.

نتایج جستجو بر اساس پرداخت به ازا کلیک(Pay Per Click)

نتایج جستجوی بر اساس پرداخت تبلیغاتی است که در بالای نتایج ارگانیک قرار می گیرد که عموما در کنار این نتایج کلمه AD مشاهده می شود. لینک های پولی کاملاً مستقل از لیست های ارگانیک است. تبلیغ کنندگان در بخش نتایج پرداخت شده با توجه به میزان حاضر شدن و یا نمایش دادن به یک بازدید کننده تنها از مجموعه خاصی از نتایج جستجو (که به عنوان “پرداخت هزینه برای تبلیغات کلیک می کنند”) رتبه بندی می شوند.

چرا SEO مهم است؟

به طور خلاصه جستجو کردن و یا سرچ منبع ترافیک بزرگی است. در واقع در اینجا یک نمودار تفکیکی از ترافیک ارگانیک در موتورهای جستجو را  میبینید:

search engine rates

همانطور که مشاهده می کنید تقریبا 60٪ از کل ترافیک در موتورهای جستجو با جستجو در Google شروع می شود. و اگر شما ترافیک جستجو در بقیه موتورهای جستجو محبوب (مانند بینگ ، یاهو و یوتیوب) را نیز اضافه کنید ، 70.6٪ از کل ترافیک از طریق سرچ کردن  یا جستجو سرچشمه می گیرد.

بیایید اهمیت SEO را با یک مثال بیان کنیم. بیایید بگوییم که شما یک شرکت تدارکاتی برای مهمانی را اداره می کنید. طبق Google Keyword Planner هر ماه ، 110،000 نفر “لوازم مهمانی” را جستجو می کنند. با توجه به این که نتیجه اول در Google حدود 20٪ از کلیه کلیک ها را به دست می آورد، به عبارتی دیگر 22000 بازدیدکننده به سمت وب سایت شما در هر ماه وارد می شود اگر در بالای صفحه ظاهر شوید. اما بگذارید این مقدار را تعیین کنیم – این بازدید کنندگان چقدر ارزش دارند؟ اگر همین  کلمه کلیدی را بخواهید در گوگل بصورت PPC انجام دهید و به صورت میانگین برای هر کلیک حدود 1 دلار در نظر بگیریم، این بدان معناست که 22،000 بازدید کننده در ماه تقریباً 22،000 دلار ارزش دارد.

این فقط برای یک عبارت جستجو است و اگر سایت شما از نظر سئو سازگار است، می توانید صدها و گاهاً هزاران کلمات کلیدی مختلف را رتبه بندی کنید. در صنایع دیگر مانند املاک و مستغلات یا بیمه ارزش ترافیک موتورهای جستجو به طور قابل توجهی بیشتر است.

پیدا کردن کلمه کلیدی (Keyword Research)

کلمه کلیدی یا Keyword آن عبارتی است که شما در گوگل وارد میکنید تا جستجو کند. در حقیقت شناخت رفتار مخاطب و اینکه مخاطبان و کاربران از چه عباراتی برای جستجو استفاده می نمایند بسیار مهم می باشد. کلمات کلیدی از چندین فاکتور تشکیل شده اند و شما در هنگام جستجو باید به نکات زیر دقت نمایید:

1-طول کلمه کلیدی: کلمه کلیدی که شما انتخاب می نمایید باید طول مناسبی داشته باشد و مناسب بودن طول آن با توجه به اهداف و کاربران شما می باشد. برای مثال کلمه کلیدی ” خرید تلفن همراه ” با “خرید تلفن همراه در شیراز ” از لحاظ کارکرد، مخاطب و در دسترس بودن بسیار متفاوت است. باید همیشه دقت کنید که کلمات کلیدی کوتاه تر رقابت در آنها بیشتر است و کلی تر می باشد.

2-میزان جستجو(Search Volume): باید برای هر کلمه کلیدی به این سوال پاسخ دهید که کلمه کلیدی انتخاب شده چه میزان در طول روز یا ماه یا سال جستجو می شود؟ جواب این سوال میتوان گفت میزان ترافیک را به ازا آن کلمه کلیدی برای شما مشخص می نماید. باید به این نکته دقت کنید که کلمات کلیدی کوتاه میزان جستجو زیاد ممکن است داشته باشند و هرچه بلندتر شدن آن میزان جستجو آن را کاهش میدهد.

3-رقابت(Competition): فاکتوری بسیار مهم و کلیدی که بعد از بررسی دو مرحله قبل باید حتما مورد بررسی قرار گیرد. ممکن است شما کلمه کلیدی را انتخاب کنید که رقیب های بسیار قدرتمندی داشته باشید و رسیدن به این کلمات در کوتاه مدت ممکن نباشد و این موضوع در کسب و کارتان تاثیرگذار است.

نکته: کلمات کلیدی باید در ابتدای فعالیت انتخاب شوند که به نسبت طول آنها کوتاه نباشد(3 یا 4 کلمه ای)، میزان جستجو آنها متوسط رو به بالا باشد و رقابت در آنها کم باشد. با استفاده از این ترفند شما در کوتاه مدت ترافیک مناسبی را جذب میکنید و سپس میتوانید به کلمات کلیدی با طول کمتر و رقابت پذیری بیشتر وارد شوید.

ابزارهای زیادی در اینترنت هستند که به شما در این مسیر کمک میکنند و با استفاده از آنها میتوانید کلمات کلیدی مناسب را پیدا کنید.

1-نکته مهم در مورد کلمات کلیدی

در اینجا چند نکته برای کمک به شما در یافتن کلمات کلیدی آورده شده است. ابتدا از Google Autocomplete استفاده کنید.احتمالاً قبلاً متوجه این ویژگی شده اید که هر وقت شروع به تایپ کردن چیزی در گوگل کردید، یک سری پیشنهادات جستجو دریافت می کنید. توصیه می کنم ایده های کلمه کلیدی را در گوگل تایپ کنید و هر پیشنهادی که ارائه میدهد را یادداشت کنید. این پیشنهادها بر اساس بیشترین میزان جستجو بوده و پیشنهادهای مناسبی برای ایده پردازی در مورد محتوا مربوط به آن کلمه کلیدی به شما میدهد.

google Auto complete

همچنین میتوانید از ابزارهای تحقیق برای کلید کلیدی استفاده کنید. ابزارهای کلمات کلیدی می توانند به شما کمک کنند تا بفهمید که چند نفر در جستجوی هر کلمه کلیدی هستند و رتبه بندی در صفحه اول گوگل برای آن به اصطلاح چقدر دشوار خواهد بود. به عبارت دیگر ، آنها می توانند به شما در انتخاب بهترین کلمات کلیدی از لیست خود کمک کنند. در اینجا چند مورد وجود دارد که توصیه می کنم آنها را بررسی کنید:

SEMRush

KeywordTool.io

Keywords Everywhere Extension

Moz Keyword Explorer

Seed Keywords

اما بهترین ابزار رایگان Google’s Keyword Planner است که متاسفانه در ایران به علت تحریم های موجود امکان استفاده بصورت کامل وجود ندارد و حتما باید کارت اعتباری داشته باشید. اگرچه Keyword Planner برای کمک به افراد در کمپین های Google Ads طراحی شده است ، اما می تواند در یافتن کلمات کلیدی برای SEO به شما کمک کند.تمام آنچه شما برای انجام آن نیاز دارید یک کلمه کلیدی محصول یا کلمه کلیدی اطلاعاتی را درون آن وارد کنید.

2-محتوای SEO-Friendly

بر کسی پوشیده نیست که  سئو و محتوا بهم مرتبط هستند.به طور کلی، هرچه محتوای بهتری را تولید کنید، رتبه بالاتری خواهید گرفت و این امری بدیهی است اما خیلی ساده نیست. در اینجا جزئیات بیشتری در مورد چگونگی ایجاد محتوای هماهنگ با سئو ارائه شده است و در یک مطلب دیگر بصورت جزیی به این موضوع خواهیم پرداخت.

ایجاد محتوا برای صفحات محصول و خدمات

محتوای صفحات محصول و خدمات باید همچنان با کیفیت باشد. اما این بدان معنی نیست که صفحات محصول شما مانند پست های وبلاگ باشد.در واقع ، هدف گذاری اصلی برای  صفحات محصول شما باید بگونه ای باشد که افرادی که قصد خرید ندارند را به مشتری تبدیل کند. به همین دلیل باید صفحات محصول شما روی ویژگی ها و مزایایی که محصول شما ارائه می دهد متمرکز شوند و همچنین عکس های مناسبی از محصولاتون وجود داشته باشد. در واقع صفحات محصول باید شامل همان توضیحاتی باشد که یک فروشنده در هنگام فروش کالا به مشتری خود میدهد.

همچنین در صورتیکه شما خدماتی را در سایت خود ارائه میدهید باید توضیح کاملی از خدمات و امکانات وجود داشته باشد. به علاوه قابلیت مقایسه ای بین انواع خدمات نیز وجود داشته باشد بدین صورت که کاربر به راحتی بتواند علت تفاوت قیمت در خدمات و مزیت ها را متوجه شود. اگر خدمات سایت شما بگونه ای است که کاربر باید آموزشی در این زمینه دریافت کند باید آموزش کامل نیز در سایت شما وجود داشته باشد.

ایجاد محتوای وبلاگ با کیفیت بالا

اکثر مردم می گویند  “محتوا پادشاه است” ، آنها درباره نوع محتوای منتشر شده در وبلاگ ها صحبت می کنند.(به عبارت دیگر: محتوایی را که در اکثر صفحات محصول و خدمات است نه! محتوایی که متفاوت از محتوای بقیه وبلاگ هاست) و شکی نیست که تولید محتوای عالی می تواند به بهبود رتبه بندی Google شما کمک کند.در حقیقت طی بررسی هایی که HubSpot انجام داده است به این نتیجه رسیده است که مشاغل یا سایت هایی که بطور منظم محتوا را منتشر می کنند ، نسبت به مشاغلی که تلاش زیادی برای بازاریابی محتوا خود انجام نمی دهند ، بیشتر از 350٪ بیشتر ترافیک دارند.

نمودار انتشار مطلب در سایت

برای موفقیت در بهینه سازی موتور جستجو ، سایت شما باید موارد شگفت انگیز را منتشر کند.در حقیقت ، آخرین آمار وردپرس نشان می دهد که 70 میلیون پست بلاگ در هر ماه منتشر می شود.و این فقط WordPress.com است. مردم همچنین میلیون ها پست را در Medium ، Shopify و سایر سیستم ها و شبکه های اجتماعی منتشر می کنند. برای برجسته کردن مطالب شما و رتبه بندی بهتر در گوگل، باید استثنایی باشید. در غیر این صورت در بین میلیون ها پستی که هر روز منتشر می شوند ، دفن می شوید.

مثال هایی از انواع تولید محتوا

لیست های کامل(Complete lists): لیست کامل جایی است که شما لیستی از نکات ، موارد ، تکنیک ها ، دستور العمل ها را تهیه می کنید .اینها ارزشمند هستند زیرا شما در جستجوی موارد مختلفی از منابع مختلف هستید. بنابراین به جای خواندن یک پست با 20 نکته و یک پست دیگر با 15 نکته ، مطالب شما همه چیز را در یک پست و کامل می گوید.

راهنماهای مرحله به مرحله(Step by Step tutorials) : راهنمای گام به گام مفصل قدیمی است. ولی آنها هنوز هم می تواند کارساز باشد. یک راهنمای کامل میتواند راهگشای خیلی از افراد باشد و به شما برای جذب ترافیک کمک کند.

محتوای تصویری : مطالعه ای اخیرا نشان داده است که یک شکل از محتوای بصری (اینفوگرافی) یک قالب محتوای ایده آل است برای بدست آوردن لینک های زیاد. البته اینفوگرافیک تنها راه برای تولید محتوای بصری نیستو فیلم ها، نمودارهای نمایش، عکسهای صفحه و موارد دیگر وجود دارد. شما حتی ترکیبی از انواع مختلف محتوای تصویری مانند “راهنمای آموزشی” نیز دارید.

مثلث سئو

نکات و مطالب در مورد پیاده سازی سئو و بهینه سازی سایت برای موتور جستجو و بهبود رتبه بسیار زیاد و پراکنده است و هر روز به حجم مطالب و نکات اضافه میشود. اما میتوان گفت که چهارچوب کلی و اولیه برای سئو وب سایت در سه اصل زیر خلاصه میشود:

1-سئو تکنیکال(Technical Seo)

سئو فنی یا سئو تکنیکال یک موضوع بزرگ است. هدف اصلی سئو تکنیکال اطمینان از این است که موتورهای جستجو بتوانند به راحتی تمام صفحات موجود در وب سایت شما را پیدا کنند  و بگردند. اما در سالهای اخیر ، سئو تکنیکال پیشرفته تر شده است تا موضوعاتی مانند سرعت بارگذاری سایت ، بهینه سازی موبایل و موارد دیگر را در بر بگیرد. بیشتر صاحبان سایت نیازی به نگرانی زیادی درباره سو تکنیکال ندارند. (به خصوص اگر سایت شما در وردپرس اجرا شود) اما این بدان معنا نیست که باید سئو تکنیکال را نادیده بگیرید. یک حرکت اشتباه میتواند کل سایت شما را deindexed کند.

تمامی مباحث فنی و تکنیکالی سئو سایت در این حوزه وجود دارد. سئو تکنیکال مبحثی بنیادی برای هر وب سایت می باشد بطوریکه عدم رعایت این اصول میتواند هزینه سنگینی برای شما ایجاد کند تا آنجا که دیگر دامنه ای که بر روی آن کار میکردید قابل استفاده نباشد.

برای دیدن لیست کاملی از موارد مربوط به سئو تکنیکال میتوانید به آموزش سئو تکنیکال در قسمت آموزش سئو مراجعه کنید.

2-سئو درون سایتی(On-Site Seo)

سئو درون صفحه ای یا درون سایتی اطمینان می دهد که گوگل می تواند صفحات وب شما را پیدا کند تا بتواند آنها را در نتایج جستجو نشان دهد. همچنین شامل داشتن مطالب مرتبط ، مفصل و مفید برای عبارات جستجو شده مورد نظر است. به طور خاص گوگل کلمات و عبارات خاص صفحه شما را اسکن می کند و وقتی بار دیگر این اصطلاح را می بیند، گوگل می گوید: “این صفحه باید در مورد این کلمه کلیدی باشد!”. به همین دلیل استفاده از کلمه کلیدی مورد نظر در صفحه خود مهم است … بدون آنکه در به کار بردن کلمات کلیدی زیاده روی کنید.

در این قسمت عمده توجه بر روی رعایت اصول سئو در صفحات سایت می باشد. صفحات، محتوا، لینک سازی داخلی و سایر مواردی که فقط درون سایت شما اعمال میگردد از جمله مواردی هستند که در این مبحث جا دارد. این فرآیند بطور مداوم بصورت مجزا برای هر صفحه و همچنین کل سایت باید اجرا شود.

برای دیدن لیست کاملی از موارد مربوط به سئو درون سایتی میتوانید به آموزش سئو درون سایتی در قسمت آموزش سئو مراجعه کنید.

3-سئو خارج از سایت(Off-Site Seo)

هدف از ایجاد لینک این است که وب سایت های دیگر بتوانند وب سایت خود را مطرح و به آن لینک دهند. این همچنین به عنوان “سئو خارج از صفحه یا Off-Page SEO ” شناخته می شود. اگرچه پیوندهای پشتیبان یا بک لینک ها درالگوریتم گوگل تا حدی ارزششان کم شده ولی کماکان مهم هستند.در واقع موسسه Stone Temple Consulting از سال 2016 مشغول تحلیل مجموعه نتایج جستجو در طول آن زمان تا به اکنون هستند. آنها دریافتند که لینک ها با رتبه های گوگل در صفحه اول ارتباط جدی دارند. بک لینک ها بخش مهمی از بهینه سازی موتور جستجو هستند و احتمالاً به این زودی تغییر نخواهند کرد. همه لینک ها برابر نیستند و لینک هایی از سایتهای معتبر ، ترافیک و رتبه ی بهتری به سایت می دهد تا بک لینکی از یک وب سایت کوچک و دارای قدرت کم.

قسمتی که اکثر فعالان این حوزه از آن ممکن است غافل شوند و تمرکزی بر روی آن نگذارند. برای مثال فعالیت در شبکه های اجتماعی و لینک سازی خارجی جز عمده مباحث مربوط به این بخش می باشد و میتواند جایگاه سایت شما را در کمترین زمان به شدت افزایش دهد.اصولا رقابت سایت ها در داشتن جایگاه بهتر عمدتا فعالیت در این حوزه می باشد.

سوالات متداول

سئو سایت خود را از کجا شروع کنم؟

اول تمامی مباحث مربوط به سئو تکنیکال را اجرا کنید و سپس اقدام به تولید محتوا مناسب کنید. سپس سعی بر ایجاد و گرفتن لینک به مطالب خود کنید و نهایتا عملکرد هر صفحه ای را جداگانه زیر نظر بگیرید.

سئو سایت خود را چگونه بهتر کنم؟

در مرحله نخست بهتر است اصول و قوانین سئو از ابتدای طراحی سایت رعایت شده باشد و سپس با رعایت این اصول و تولید محتوا هدفمند، سعی کنید سایت خود را برای کاربران سودمند کنید.

سئو سایت چگونه باعث افزایش فروش در سایت می شود؟

روش های مختلفی وجود دارد که شما به وسیله آنها میتوانید تعداد کاربران خود را افزایش دهید یکی از موثرترین آنها سئو سایت می باشد که به وسیله افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو مخصوصا گوگل، انجام می شود

تفاوت سئو با تبلیغات کلیکی گوگل چیست؟

تبلیغات کلیکی گوگل(Google Adwords) یک راه حل سریع و کوتاه مدتی برای جذب مخاطب می باشد و اگر این راه حل را در بلند مدت استفاده نمایید هزینه زیادی برای شما خواهد داشت. سئو یک راه حل بلندمدت و مداوم است که هزینه ای به مراتب کمتر برای شما دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − یک =

دکمه بازگشت به بالا