آموزش سئو سایت

کلمه کلیدی چیست؟نحوه استفاده از کلمه کلیدی در وب سایت

راهنمای کامل در مورد کلمه کلیدی(Keyword)

کلمات کلیدی چیست؟

کلمات کلیدی (Keyword) اصطلاحات یا عباراتی هستند که به منظور بهبود رتبه در موتورهای جستجوگر به محتوای اضافه می شوند. بیشتر کلمات کلیدی طی فرایند تحقیق کلمه کلیدی (Keyword research) پیدا می شوند و براساس ترکیبی از حجم جستجو، رقابت پذیری، طول کلمه کلیدی و قصد تجاری انتخاب می شوند. ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی متنوعی در اینترنت وجود دارد که عمدتا بصورت پولی هستند اما ابزارهای رایگان و مفیدی نیز وجود دارند که به شما کمک میکنند سایت خود را برای کلمات کلیدی متنوعی بهینه کنید.

چرا کلمات کلیدی در سئو مهم هستند؟

وقتی محتوای خود را حول کلمات و عباراتی که افراد جستجو می کنند بهینه میکنید، وب سایت شما می تواند برای این شرایط رتبه بالاتری داشته باشد و همچنین به اهداف کاربر نزدیکتر شود. الگوریتم جستجو گوگل به این شیوه عمل میکند که از قبل از جستجوی کاربر برای یک کلمه کلیدی، سایت های محتلف را پیمایش(Crawl) میکند و صفحات را در گوگل ایندکس میکند. و پس از آن صفحات را به کاربران نشان میدهد.

کلمه کلیدی

لازم به گفتن نیست که ،هر چه رتبه بالاتر در نتایج جستجو بدست بیاورید ترافیک هدفمندتر و بیشتری کسب می کنید. به همین دلیل است که تحقیق درباره کلمات کلیدی که افراد به جستجوی آنها می پردازند قدم اول سئو سایت است. در حقیقت سئو بدون کلمات کلیدی غیرممکن است. زمانیکه شما لیستی از کلمات کلیدی داشته باشید میتوانید کارهای مهمی بر روی سئو سایت خود به مانند زیر انجام دهید:

  • اصلاح ساختار سایت بر اساس کلمه کلیدی
  • برنامه ریزی برای صفحه محصولات و خدمات وب سایت
  • نوشتن محتوا برای وب سایت حول کلمات کلیدی یا تولید محتوا ویدیویی در آپارات یا یوتوب

روش ها و ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

1-از گوگل کمک بگیرید

بسیاری از افراد با سئو درگیر هستند و انتخاب های اشتباهی در انتخاب کلمه کلیدی انجام میدهند، به این معنا که کلمات کلیدی را هدف قرار می دهند که بسیار رقابتی هستند. بسیاری از مشتری ها می خواهند برای جستجوی کلمات بسیار رقابتی مانند “خرید تلفن همراه” یا “خرید تور کیش” رتبه بیاورند.

آیا امکان رتبه بندی برای کلمات کلیدی تک کلمه وجود دارد؟ مطمئنا. اما حتی اگر همه کارها را درست انجام دهید سالها طول خواهد کشید تا در کلمات کلیدی تک کلمه ای به صفحه اول برسید. به همین دلیل توصیه می شود بر روی long tail keyword یا کلمات کلیدی طولانی تمرکز کنید.

انتخاب کلمه کلیدی بلند

کلمات کلیدی طولانی عباراتی بلند (معمولاً بالای 4 کلمه) هستند که کاربران در گوگل و سایر موتورهای جستجو از آنها استفاده می کنند و آنها در مقایسه با کلمات 1-3 کلمه ای سختی کمتری دارند تا شما را به مرحله ی هدف برسند. بنابراین برای افرادی که تازه کار هستند و تازه سئو را برای وب سایت خود شروع کرده اند، کلمات کلیدی طولانی معمولاً بهترین گزینه برای شروع هستند.خوشبختانه ، یافتن کلمات کلیدی بلند به لطف Google Suggest (که به عنوان Google Autocomplete نیز شناخته می شود) آسان شده است.

به عنوان مثال ، بیایید بگوییم که شما می خواهید صفحه “خرید بلیط هواپیما” را ایجاد کنید. خوب ، اگر سایت شما جدید است ، کلمه کلیدی “خرید بلیط هواپیما” احتمالاً بسیار رقابتی است.اما وقتی خرید بلیط هواپیما را در گوگل تایپ می کنید، لیستی از پیشنهادات کلمات کلیدی طولانی را دریافت می کنید.

google auto complete

2-بررسی رقبا

تایپ کردن دسته ای از کلمات کلیدی تصادفی در یک ابزار فقط می تواند شما را از هدفتان دور کند. در عوض، کافیست فقط به کلمات کلیدی رقبایی که  حال حاضر با آن در حال رقابت هستید نگاه کنید.این امر نه تنها لیستی از کلمات کلیدی را ایجاد می کند ، بلکه خیلی سریع شما لیستی مفید از کلمات مفید را بدست می آورید.

ابزار کلمه کلیدی سئو

تعدادی ابزار تحقیق کلمه کلیدی سئو وجود دارد که در زمینه پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی سئو از مهندسی معکوس استفاده می کنند. بیشتر آنها نیز پولی هستند همانند Ahrefs ، SEMrush یا Moz Pro. اگر از قبل از این ابزارها استفاده کرده باشید با ویژگی های آنها آشنا هستید. نمونه تحلیل سایت SEMrush در عکس بالا قابل مشاهده است. همچنین نمونه ای از گزارش Ahrefs نیز آورده شده است:

ahref report

نکته : از مهندس معکوس در سایت خود استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر سایت شما Domain Authority ندارد ، از وب سایتی استفاده کنید که مشابه سایت شما باشد. به این ترتیب کلمات کلیدی پیدا خواهید کرد که شانس مناسبی برای رتبه بندی برای آنها دارید.

3-ابزار تحقیق کلمه کلیدی Google Keyword Planner

ابزار Google Keyword Planner بسیار مفید است زیرا داده ها از معتبرترین منبع داده های کلمه کلیدی حاصل می شوند که خود گوگل است. با این حال ، Google Keyword Planner دارای چند مشکل می باشد اول اینکه برای استفاده از آن باید یک حساب Google Adwords نیاز دارید که محدودیت هایی در ایران برای این موضوع وجود دارد و شما نمیتوانید از همه قابلیت ها بصورت رایگان استفاده کنید و بر روی آیپی ایران نیز تحریم هست .دوم اینکه برای دیدن جزییات بیشتری از کلمات کلیدی شما حتما باید یک کمپین داشته باشید.

خوشبختانه علارغم مشکلاتی که ممکن است وجود داشته باشد اما اطلاعات مفیدی میتوانید از این سرویس دریافت کنید که به استراتژی سئو سایت شما کمک خواهد کرد. به عنوان مثال ، ما در حال حاضر هیچ تبلیغی را اجرا نمی کنیم و هنوز دسترسی به یک سری امکانات داریم:

google keyword planner

برای دیدن میزان دقیق نمایش بر اساس کلمه کلید میتوانید با انتخاب یک کلمه کلیدی آن را به کمپین خود اضافه کنید تا میزان دقیق نمایش را مشاهده کنید. عدد نوشته زیر عبارت Impression همان میزان دیده شدن می باشد. که این میزان بصورت ماهیانه نشان داده می شود:

google keyword planner impression

4-میزان ترند بودن(Trend) یک کلمه کلیدی را متوجه شوید

حجم جستجوی ماهانه و همچنین روند جستجو در طول زمان مهم است.از این گذشته ، یک کلمه کلیدی که هیچ کس جستجو نمی کند اصولا فایده ای برای وب سایت شما ندارد.مسئله این است که حجم جستجو به شما نمی گوید چگونه این کلمه کلیدی ترند شده است و روند ترند شدن آن چگونه بوده است.روند ترند شدن یک کلمه مهم تر از حجم جستجوی داده است. خوشبختانه ، شما می توانید با استفاده از Google Trends روند یک کلمه کلیدی را به راحتی مشاهده کنید. برای مثال شما میزان ترند شدن یا داغ شدن کسب اطلاع در مورد ویروس کرونا را میتوانید در زیر مشاهده کنید. همانطور که میبینید میزان جستجو برای عبارت Corona Virus به نسبت Covid-19 چقدر متفاوت است و این اطلاعات میتوانید به شما برای نوشتن مقالات یا استفاده از کلمات کلیدی کمک کند.

google trends

5-بر کلمات کلیدی که قبلاً رنک آورده اید تمرکز کنید.

وقتی صحبت از کلمه کلیدی می شود، بیشتر افراد بر یافتن کلمات کلیدی جدید تمرکز می کنند.هیچ مشکلی نیست که کلمات جدید پیدا کنید اما برای به دست آوردن یک لیست کامل از کلمات کلیدی که می توانید بهینه سازی کنید ، باید به کلمات کلیدی که در حال حاضر از آن استفاده کردید و کسب رتبه یا رنک کرده اید نیز نگاهی بیندازید. بهترین راه برای انجام این کار Google Search Console می باشد. برای اجرای این استراتژی ، بخش مربوط به Performanceرا باز کنید. سپس به نتایج کلیدی مورد نظر خود در نتایج جستجوی ارگانیک نگاه کنید. احتمالاً 90٪ از این کلمات کلیدی را تشخیص خواهید داد.اما اگر با دقت نگاه کنید ، ممکن است تعداد انگشت شماری از کلمات کلیدی را پیدا کنید که شما را غافلگیر کنند. شما میتوانید برای کلمات کلیدی که در این گزارش مشاهده کرده اید صفحه ای طراحی کنید و مخاطبان را جذب نمایید.

google search console

نحوه استفاده از کلمه کلیدی در محتوا

اکنون که مجموعه ای از کلمات کلیدی را پیدا کردید ، مرحله بعدی استفاده از این کلمات کلیدی در محتوای شماست.در اینجا دقیقاً نحوه تنظیم آن آمده است:

ابتدا در مورد یک کلمه کلیدی اصلی تصمیم بگیرید.به عبارت دیگر محتوای خود را برای چندین کلمه کلیدی مختلف بهینه نکنید به این علت که ممکن است جواب نگیرید.به عنوان مثال ، من متنی را برای “دیجیتال مارکتینگ چیست؟” تنظیم کردم و مقاله ای در این مورد نوشته ام. حتی اگر من از کلمات کلیدی مترادف آن (همانند “انواع روش های دیجیتال مارکتینگ”) در محتوای خود استفاده کنم، سئو درون صفحه ای بر روی کلمه کلیدی اصلی من تمرکز دارد. در مرحله بعد ، چندین بار در محتوای خود از کلید واژه اصلی خود استفاده کنید اما نیازی به تکرار صد بار کلمه کلیدی نیست. فقط چند بار کلمه کلیدی خود را ذکر کنید. از این طریق ، گوگل می داند که صفحه شما در مورد آن کلید واژه است.

استفاده از کلمه کلیدی در محتوا

در مرحله بعد ، اطمینان حاصل کنید که کلمه کلیدی شما در Title و URL نشان داده شده است. همچنین کلمه کلیدی خود را به meta description اضافه کنید.

آیا گوگل به اصطلاحاتی که در keyword meta tag برای سئو استفاده شده است اهمیت می دهد؟ جواب منفی است!شما باید کلمه کلیدی خود را به meta description خود اضافه کنید زیرا به شما کمک می کند مطالب شما در نتایج جستجوی ارگانیک بایستد. همچنین شما میتوانید از مترادف های کلمه کلیدی در meta description استفاده کنید و می توانید به راحتی مترادف های مربوط به کلمات کلیدی را در قسمت “جستجوهای مرتبط با” در انتهای نتایج جستجو پیدا کنید.

search related google

در آخر ، از لینک های داخلی برای ارسال مجوز به صفحه جدید خود استفاده کنید. واقعیت این است که صفحات جدید هیچ بک لینک یا مرجعی ندارند. اما هنگامی که از صفحات دیگر سایت به صفحه جدید لینک می دهید، به همان صفحه جدید اعتبار و قدرت می رسد. در حقیقت با لینک سازی داخلی شما به موتور جستجوگر گوگل کمک میکنید که محتوای صفحه جدید را بهتر درک کند و کلمه کلیدی مرتبط را پیدا کند.

لینک سازی داخلی

نکته دیگری که باید در رابطه با لینک سازی داخلی به خاطر بسپارید این است که حتما از anchor text استفاده کنید که شامل کلمه کلیدی هدف شماست. این به گوگل کمک می کند تا درک کند که صفحه شما درباره آن موضوع خاص است. استفاده از anchor text مناسب می تواند از طرفی به کاربر هم کمک کند تا موضوعات مرتبط را به راحتی در سایت شما پیدا کند و این موضوع به فاکتور ماندگاری کاربر در سایت شما کمک میکند.

تاثیر anchor text

سوالات متداول

کلمه کلیدی مناسب را چگونه پیدا کنیم؟

ابزارهای زیادی برای پیدا کردن کلمه کلیدی مناسب وجود دارند اما عملی ترین راه پیدا کردن آن استفاده از ابزار google keyword planner است.

چه ابزارهایی برای پیدا کردن کلمه کلیدی وجود دارد؟

ابزار رایگان google keyword planner است و ابزارهای پولی زیادی وجود دارد اما بهترین آنها semrush و ahref می باشد.

کلمه کلیدی مناسب چند کلمه ای است؟

استفاده از کلمه کلیدی دو کلمه ای یا تک کلمه ای در اول راه خیلی مناسب نمی باشد. بهتر است از عبارات 3 کلمه یا 4 کلمه ای استفاده کنید و به مرور به سمت دو کلمه ای حرکت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

دکمه بازگشت به بالا