آموزش سئو سایت

بازاریابی محتوا چیست؟نکات کلیدی در مورد بازاریابی محتوا

مرجع کامل در مورد بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوا نوعی بازاریابی است که بصورت هدفمند مطالب تولید، انتشار و ارائه می شود و این ارائه عموما از طریق پست های وبلاگ ، ایمیل ، فیلم و پادکست یا شبکه های اجتماعی است. بازاریابی محتوا به طور معمول برای افزایش آگاهی از برند و تعامل بیشتر با آن، جذب بازدید کنندگان یا کاربران ، جذب و هدایت مشتریان به خرید استفاده می گردد.

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

به عبارتی ساده تر هنگامی که بازاریابی محتوا به درستی انجام شود، بازگشت سرمایه شما طبق پیش بینی شما انجام می شود. بازاریابی محتوا دارای نرخ بازگشت سرمایه گذاری(ROI) عالی است و برخلاف سایر اشکال بازاریابی دیجیتال (مانند تبلیعات کلیکی یا سایر انواع تبلیغات پولی) ، بازاریابی محتوا می تواند در دراز مدت برای تجارت شما پر بازده و مانا باشد. بر خلاف یک آگهی یا در اختیار گرفتن یک بنر در یک سایت مطرح، محتوا می توانند همچنان سالها به شناخته شدن برند شما و افزایش ترافیک سایت شما به افزاید. طبق (Hubspot) بازاریابی که وبلاگ نویسی و تولید محتوا سودمند را در اولویت خود قرار دهد، 13 برابر بیشتر از کسانی که به بازاریابی محتوایی اهمیت نمی دهند بازگشت سرمایه بهتر را مشاهده می کند.(بازگشت سرمایه = ROI)

تاثیر انتشار محتوا منظم

بنابراین خیلی روشن و واضح است که بازاریابی محتوا می تواند مؤثر باشد و سؤال اصلی این است که چگونه از بازاریابی محتوایی استفاده کنیم؟چگونه از طریق بازاریابی محتوا مخاطب بیشتری جذب کنیم؟بازاریابی محتوا را از کجا شروع کنیم؟

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به پاسخ سوال خود برسید.

استراتژی تولید محتوا

1-مخاطبان خود را تعریف کنید

اولین قدم برای هرگونه فعالیت بازاریابی محتوا، تعیین بازار هدف و مخاطبان شما است. در حقیقت، بسیاری از افراد در مورد این موضوع سردرگم هستند و مخاطبان و اهداف خود را به صورت مشخص و واضح تعیین نکرده اند و به جای تعیین بازار هدف و مخاطب مستقیما سراغ استفاده از کلمات کلیدی و نوشتن پست در بلاگ یا وب سایت خود رفته اند. مخاطبان هدف شما نه تنها نوع مباحثی که باید ارائه کنید را مشخص میکنند بلکه بر آن نوع کانالی(شبکه احتماعی، وب سایت، وبلاگ یا سایر کانال ها) که شما در آن مطالب را منتشر میکنید، نیز تاثیر میگذارند. برای مثال بعضی از مطالب نیاز هست که بصورت ویدیویی توضیح داده شود تا مخاطب بهتر آن را متوجه شود اما بعضی از مباحث صرفا با تهیه یک عکس نیز قابل ارائه می باشد.

خوشبختانه شناخت مخاطب پیچیده نیست. در حقیقت، اگر به طور مرتب با مشتریان صحبت می کنید احتمالاً می دانید که چه نوع مشکلاتی را دارند و شما می توانید به آنها کمک کنید. اگر می خواهید مخاطبان محتوای شما را عمیقاً درک کنند، مشکلات آنها را هدف بگیرید و سعی کنید مطالب شما به بهبود مشکلات آنها کمک کند.

2-محتوایی را ایجاد کنید که مخاطبان شما دوست داشته باشند

اکنون که درک می کنید مخاطبان شما چه کسانی هستند، وقت آن است که محتوا را به صورت کاربردی و خاص برای آنها ایجاد کنید. بهترین راه برای انجام این کار ، مشخص کردن نقاط درد مخاطب شماست و محتوایی تولید کنید که مشکلات مخاطب را رفع کند. شما می توانید مشکلات مخاطب خود را در انجمن های اینترنتی، شبکه های اجتماعی و یا جاهایی که مخاطب شما در آن قرار دارد پیدا کنید.

به عنوان مثال ، اگر وب سایت فروش محصولات تنیس را دارید.انجمن های اینترنتی مربوط به تنیس بهترین مکان برای یافتن خواسته های مشتریان است.

نکته طلایی : همان مکانهایی که برای بدست آوردن ایده های محتوا می روید نیز مکانهایی هستند که می توانید محتوا را بعد از انتشار، تبلیغ کنید. بنابراین هم برای پیدا کردن موضوعات و هم تبلیغ کار خود از آنجا استفاده کنید با آنها تعامل کنید ، نظر دهید . سپس ، هنگامی که چیزی برای تبلیغ دارید ، به عنوان یک بازاریاب مطالب خود را ارایه دهید .یادتان باشد شما فقط یک عضو جامعه هستید که می خواهید یک چیز جالب را به اشتراک بگذارید و تبلیغ زورکی فایده ندارد.

اما اگر سئوکار تازه وارد هستید، توصیه می شود روی محتوای کاربردی و مفید تمرکز کنید. وقتی به سطحی از اعتبار رسیدید می توانید روش های مختلف سئو سایت را آزمایش کنید. تحقیق در مورد کلید واژه ها یکی دیگر از راه های عالی برای شناسایی مشکلات و موضوعاتی است که مخاطبان شما می خواهند حل کنند. از این گذشته، مردم وقتی می خواهند چیزی را کشف کنند چه می کنند؟ آنها در گوگل جستجو می کنند! بعلاوه، سئو سایت احتمالاً بخش بزرگی از تلاشهای بازاریابی محتوایی شما خواهد بود. بنابراین یک ایده هوشمندانه آن است که محتوا به گونه ای تولید شود که برای رتبه بندی در موتور های جستجو بهینه باشد. اگر با مبحث سئو آشنایی ندارید میتوانید یادگیری سئو را از همین امروز شروع کنید و سپس به تولید محتوا بپردازید.

3-یک برنامه بازاریابی محتوا تهیه کنید

شما باید محتوایی تولید کنید که مخاطب شما آن را برای حل مشکلش می خواهد. اکنون زمان آن رسیده است که آنچه شما آموخته اید را به یک استراتژی بازاریابی محتوای گام به گام تبدیل کنید. باید دقت کنید شما می خواهید برای افرادی که در سطح های متفاوتی هستند و خواسته های متفاوتی دارند تولید محتوا کنید.پس با در نظر گرفتن تمام نیازها و تمام مشکلات کاربران با توجه به مطالب زیر باید برنامه خود را تدوین کنید.

قیف تولید محتوا در بازاریابی

هدف در هر مرحله از قیف بازاریابی ، فشار آوردن مردم به مرحله بعدی است. در بهترین سناریو، ابتدا کسی وب سایت شما را در بالای قیف می یابد و محتوای وب سایت شما افراد را به مرحله بعدی سوق می دهد.ایجاد محتوا با توجه به هدف و همچنین کارکرد هر مرحله نکته ای بسیار مهم است که باید حتما در نظر گرفته شود.

قیف بازاریابی محتوا

اما در واقعیت ، افراد در مراحل مختلف وارد قیف شما می شوند و شما باید این مراحل را بصورت تفکیک شده درون وب سایت خود رعایت نمایید تا کاربر به سمت مرحله نهایی یعنی خرید محصول یا استفاده از سرویس شما پیش رود.

قیف بازاریابی محتوا

بنابراین می خواهید محتوایی داشته باشید که افراد در هر مرحله از قیف قرار گرفتند جذاب باشد. در هر مرحله مجموعه فعالیت هایی باید انجام دهید که به شرح زیر می باشد:

بالای قیف: آگاهی و برندسازی

محتوای بالای قیف برای تبدیل بازدید کنندگان تصادفی به مشتریان وفادار طراحی نشده است. اکثر مردم برای رفتن از “من این مشکل را دارم که باید حل کنم” به “این کالایی است که من نیاز دارم” نیاز به پرورش و آموزش دارند. اینجاست که بالای محتوای قیف وارد می شود. محتوای بالای قیف به مشتری هدف شما کمک می کند تا مسئله یا مشکلی را که با آن روبرو هست را حل کند ، این به شما کمک می کند تا نام تجاری خود را معتبر کنید و بشناسانید به مشتری و از این طریق در ذهن مخاطب خود جایی ایجاد کنید.

آگاهی و برندسازی

سپس ، وقتی آنها عمیق تر وارد ماجرا می شوند و آماده خرید هستند، شرکت شما مورد توجه قرار می گیرد. در حقیقت ، یک نظرسنجی نشان داد که 62٪ از مردم موافقند که محتوای آنلاین به تقویت وفاداری به برند کمک می کند.در حقیقت شما باید در وب سایت خود در مورد تمام مطالب مورد علاقه مشتریان خود حتما مقاله بنویسید و از این طریق آگاه سازی را افزایش دهید.

درصد اعتماد به محتوا سایت

انواع متداول نوع محتوای بالای قیف عبارتند از:

پست های وبلاگ یا وب سایت

ویدئوهای یوتیوب، آپارات یا سایر سیستم های اشتراک ویدیو

اینفوگرافیک یا محتوا تصویری

پست های شبکه های اجتماعی

پادکست

محتوای بالای قیف معمولاً تغییر و افزایش فاحشی را در لحظه به ما نشان نمیدهد، اما هنوز هم بخش مهمی از بازاریابی محتوا است. در حقیقت  رشد شغل ما تا حد زیادی به  محتوا بالای قیف (Top Funnel) وابسته است. این چیزی است که ما در آن بهترینیم و تولید می کنیم. بالای محتوای قیف به دو دلیل اصلی مهم و دارای قدرت است :

1-ابتدا تقاضای زیادی برای این نوع محتوا وجود دارد. این بدان معنی است که می توانید از محتوای بالای قیف برای هدایت مقادیر قابل توجه ترافیک به وب سایت خود استفاده کنید.

2-همچنین تولید محتوا در این زمینه باعث می شود که به عنوان یک مرجع در حوزه تخصصی خود شناخته شوید.

وسط قیف: علاقه

با وسط قیف ، هدف شما از آگاهی سازی برند خود به سمت علاقه تغییر می کند. شما در مرحله قبل قطعا به مخاطب خود آگاهی لازم را داده اید و در این مرحله سعی در جذب علاقه آن مشتری به خود را دارید.

وسطقیف علاقه یا interest

در این مرحله ، مشتری بالقوه شما تصمیم گرفته است تا اقدام کند. آنها فقط باید تصمیم بگیرند که کدام گزینه برای آنها بهترین است.

به عنوان مثال ، بیایید بگوییم که شما یک اپلیکیشن “برنامه تمرین در خانه” را دارید و در آن برنامه تمرینی میفروشید. کسی که می خواهد وزن کم کند گزینه های زیادی دارد. پس از پشت سر گذاشتن موفق مرحله اول و آگاه ساختن مخاطب از برند شما، برنامه شما در حال حاضر در صفحه رادار آنها است. اکنون که آنها شما را در گزینه ها دارند نوبت شماست تا با محتوایی آنها را جذب بهترین و مناسب ترین برنامه برای خود کنید.

انواع متداول نوع محتوای میانه قیف عبارتند از:

خبرنامه های ایمیل

پست های مقایسه محصول

مطالعات موردی(Case Studies)

دموی محصولات

کتابهای الکترونیکی

به عنوان نمونه، یک موسسه آموزشی قبل از شروع دوره جدید برای مشترکین خود ایمیل که دارای محتوای کاربردیست ارسال می کند که نشان می دهد چگونه دانشجویان از مطالب آن دوره بهره مند شده اند. باید خاطرنشان شد که این محتوا برای انجام خرید فراخوانی ندارد. هدف شما در اینجا این است که به خوانندگان خود نشان دهید که دوره شما بهترین گزینه برای آنها است.

پایین قیف: انجام کار(مورد هدف قرار گرفتن)

آخر اینکه ، ما محتوای پایین قیف را داریم. این مرحله آخر از پازل محتوای ما است که کاربر را به سمت خرید یا استفاده از محصول سوق میدهد.

پایین قیف بازاریابی محتوا

هدف مشخص و واضح ما در این قسمت این است که محتوایی تولید کنیم که افراد را به سمت تغییر سوق دهد. مشتریان بالقوه را به بالفعل تبدیل کنید. انواع متداول محتوای پایین قیف شامل موارد زیر است:

صفحات فروش

وبینارها

ایمیل های فروش

نظرات مشتریان

4-محتوای خود را از روش های مختلف منتشر کنید

نکته جالب در مورد بازاریابی محتوا این است که افراد می خواهند آن را مصرف کنند. مردم وبلاگ می خوانند ، به پادکست ها گوش می دهند و فیلم ها را تماشا می کنند. بنابراین  مسئله دریافت محتوای شماست. هرچه استفاده از مطالب خود را برای افراد راحت تر کنید ، احتمال مصرف آن بیشتر است.

در اینجا چند راه برای تحقق آن وجود دارد:

تمرکز خود را بر محتوای عملی بگذرید:

 مردم مطالبی می خواهند که بتوانند بلافاصله عملی کنند و این محتوا کاملا عملیاتی باشد. توضیحات اولیه یا کلی گویی یا هر نوع محتوایی که منجر به راه کاری برای حل مشتری نشود خیلی کاربرد ندارد. همانند این مطلب که راه کارهای عملی در اختیار سایرین قرار میدهد. محتوای شما باید بصورت عملی مشکلی از مشکلات کاربر را حل کند.

قابل مشاهده بر روی موبایل و تبلت باشد(mobile-friendly):

طبق گفته Comscore  مردم 69٪ از وقت خود را صرف خواندن محتوا در تلفن ها و تبلت های خود می کنند.و همچنین طبق این مقاله 62 درصد کاربران با گوشی های خود در اینترنت جستجو می نمایند.

درصد کاربران استفاده کننده از موبایل و تبلت

بنابراین مهم است که محتوای شما نه تنها بر روی همه دستگاه ها کار کند بلکه باید بر روی تمام دستگاه ها علی الخصوص گوشی های تلفن همراه و تبلت ها خوب کار کند. به عنوان مثال، هنگامی که از این سایت با بهینه سازی ضعیف از طریق تلفن بازدید می کنید ، مطالب بسیار کوچک و خواندن آن دشوار است. به راحتی نمیتوانید بر روی لینک ها کلیک نمایید و مطالب بسیار کوچک هستند.

poor ux

این یک UX وحشتناک است و ساده ترین راه برای بهبود این وضعیت استفاده از پلاگین ریسپانسیو وب سایت است. اما حتی بهتر است که محتوای خود را بر روی دستگاه های مختلف تست کنید تا اطمینان حاصل کنید که خواندن ، تماشا و درک آن بسیار آسان است.

محتوا را دوباره از طریق کانالهای مختلف مجدداً تکرار کنید:

تولید مجدد محتوا یکی از بهترین راهها برای به دست آوردن مخاطب بیشتر از مطالبی است که شما تولید کرده اید.این روش ساده است:

به جای انتشار یک محتوای واحد و فراخوانی روزانه در سایت، آن را در چندین مدل مختلف ایجاد کنید و سپس در کانال های مختلفی که دارید آن را به اشتراک بگذارید.

کانال های مختلف انتشار محتوا

بر روی طراحی حرفه ای تمرکز کنید

به گفته گروه Nielsen Norman ، کیفیت طراحی یکی از چهار عامل اصلی در قابلیت اطمینان نشان دادن وب سایت است. هرچه سایت و محتوا بهتر به نظر برسند ، افراد بیشتری به آنها اعتماد خواهند کرد و به آنها اهمیت می دهند. آنچه باعث طراحی “خوب” می شود بدیهی است که وابسته به طرز تفکر افراد است.

خوانایی

برای محتوای متنی طراحی، بیشتر به معنای راحت خواندن پست های شماست.این به معنی استفاده از فونت بزرگ با کنتراست بالا است. وجود فاصله در متن و پاراگراف های کوتاه میتواند به خوانایی هرچی بیشتر مطلب شما کمک کند. این به معنا آن نیست که نباید عناصر طراحی را اضافه کنید تا جالب به نظر برسد. طراحی و گرافیک تصاویر معمولاً محتوای شما را بیان نمی کنند اما خوانایی قطعاً چنین خواهد بود. خوانایی مطالب بسیار مهم تر از تصاویر است به این علت که تصاویر باعث خراب شدن محتوا نمیشود ولی اگر مطالب خوانا نباشد قطعا کل سایت از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست.

سلسله مراتب بصری

یک سلسله مراتب تصویری درک مطالب شما را بسیار ساده تر میکند. در اصل سلسله مراتب بصری نحوه ساخت محتوای شماست.

سلسله مرتب تصویری

به عنوان مثال ، در این عکس می بینید که عنوان بزرگ و بعد  heading و بعد sub heading وجود دارد، این به خوانندگان کمک می کند تا درک کنند که موضوعات و خرده موضوعات چگونه به هم مرتبط هستند. یک مثال دیگر میتواند همین متن باشد که در حال حاضر در حال مطالعه آن هستید، همانطور که شاید دقت کرده باشید یک سلسله مراتبی در محتوا وجود دارد که این به یادگیری هرچه بیشتر شما کمک میکند.

داشتن یک پروسه تولید و انتشار محتوای منظم

نوشتن یک مقاله خارق العادی یک چیز است و به همین نسبت چگونه و چه مقدار نوشتن آن هم شگفت انگیز می شود. در حقیقت، بصورت مداوم منتشر کردن محتوا باعث می شود شما به مرور جز آن 1 درصد از سایت هایی شوید که رتبه های نخست را دارند. این به معنای آن نیست که شما برای موفقیت در بازاریابی محتوا باید یک میلیون پست منتشر کنید. درعوض ، شما می توانید مطالب عالی را بطور مداوم منتشر کنید، این می تواند یک بار در هفته یا یکبار در ماه یا حتی یک در هر چهار ماه باشد.

داشتن یک تیم تولید محتوا

اگر تازه بازاریابی محتوا را شروع کرده اید، احتمال دارد یک نفر در تیم خود باشید که هم مطالب را پیدا کند ، هم تحقیق در مورد کلمات کلیدی را انجام دهد ، هم پست را بنویسد و هم قبل از پخش مستقیم، آن را ویرایش کند. اما برای پیشرفت و رشد در بازاریابی محتوایی به چندین نفر نیاز دارید که روی هر قطعه محتوایی که ایجاد می کنید کار کنند. به عنوان مثال ، یک پست واحد در یک وب سایت نتیجه حداقل 5 نفر است:

1-یک نفر که موضوعات و کلمات کلیدی را پیدا می کند.

2-شخص دیگری پست را می نویسد.

3-یک طراح عکس می گیرد و تصاویری ایجاد می کند.

4-سرپرستی که دستور زبان و املای کلمات را بررسی میکند.

5-ناظر کیفی و فنی قبل از پخش مستقیم، کنترل کیفیت نهایی را روی پست انجام می دهد.

این قطعاً به کارها سرعت می بخشد. اما باید ارتباط اعضا باهم را افزایش داد. به جای اینکه یک شخص همه ی کارها را انجام دهد. تقسیم وظایف شود و کارها تقسیم شده با این تفاوت که باید بین اعضا هماهنگی وجود داشته باشد.

منتشر کردن

منتشر کردن محتوای تولید شده میتواند سخت ترین قسمت کار باشد. باید بصورت فرآیندهایی باشد که پس از تولید محتوا آن را انجام میدهید. برای مثال پس از تهیه یک ویدیو آن را در سایت خود و سپس در آپارات یا یوتوب منتشر میکنید. یا پس از نوشتن یک مقاله آن را از طریق ایمیل به همه افرادی که ایمیلشان نزد شما ثبت شده است ارسال میکنید. این فقط یک نمونه است. همچنین می توانید برای ارسال محتوا در LinkedIn ، ارسال توئیت ، پیدا کردن روزنامه نگاران ، برقراری ارتباط با وبلاگ نویسان و دستیابی به influencer ها ، فرآیندی ایجاد کنید.

روی معیارهای کلیدی متمرکز شوید

از کجا می دانید آیا این مطالب ارزشمندی که می گذارید واقعاً اثر گذار است ؟ یک راه حل آسان، روی این 4 معیار کلیدی متمرکز شوید:

ترافیک وب سایت

برای بسیاری از افراد هدف اصلی بازاریابی محتوا، هدایت ترافیک به وب سایتشان است. بنابراین اگر محتوای شما افراد را به سایت شما نمی آورد ، یک جای کار مشکل دارد! شاید مباحث شما آنچنان که باید خوب نیست یا شاید مطالب شما برای خواندن دشوار باشد. اما با این وجود می خواهید در عرض 3 ماه میزان ترافیک افزایش یابد! با وجود مشکلات غیر ممکن است. محتوا می تواند ماهها یا سالها طول بکشد تا به طور کامل مورد توجه قرار گیرد و باعث ترافیک شود. اگر درست کار شود نشانه های آن را می بینید. این نشانه عملکرد همه چیز است.

دنبال کننده ها از طریق ایمیل

آوردن مخاطب به سایت یک چیز است و مجذوب کردن آنها برای ماندن و دیدن سایر مطالب و عضو شدن جهت گرفتن آخرین مطالب چیز دیگریست. اگر شما محلی برای دریافت ایمیل کاربر دارید و کاربران کمی مایل به عضو شدن هستند قطعا یک جای کار می لنگد. از طرف دیگر ، همانطور که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم ، محتوای Top Funnel احتمالاً نمی خواهد فوراً افراد را به مشتریان بالفعل تبدیل کند.

مشتریان جدیدی که کسب کرده اید

این یک معیار است که به شما کمک می کند متوجه شوید که محتوای شما در طولانی مدت چقدر مشتری جدید کسب کرده و محتوا کار کرده است یا نه. با توجه به ابزارهایی که وجود دارد مثل Google Analytics می توانید مشتریان جدید خود را با تحلیل و بررسی ببینید و به شما کمک می کند بین یک پست خاص و یک مشتری جدید خط بکشید.

اما در واقعیت ، ممکن است متوجه نشوید کدام یک از کانال هایی که مطالب را گذاشته اید یا ابزارهایی که استفاده کرده اید باعث جذب مشتری شده است. ممکن است کسی ابتدا یکی از فیلم های YouTube شما را تماشا کند. سپس به وبلاگ  مراجعه کند. چند روز بعد ، در خبرنامه در محل کار ثبت نام کند. و چند روز بعد ، آنها ایمیل شما را بر روی تلفن خود باز می کنند و چند هفته پس از آن ، آنها خرید می کنند. آن فروش را به چه محتوا نسبت می دهید؟ ویدیوی YouTube؟ خبرنامه؟ گفتنش غیرممکن است. بنابراین به جای مدل های پیچیده، شما میتوانید از مردم بپرسید که از کدام طریق با محصولات شما آشنا شده اند؟

نتیجه گیری

امیدوارم این راهنما نه ‌تنها به این سؤال پاسخ داد باشد که: “بازاریابی محتوا چیست؟” ، بلکه به شما برای نحوه شروع کار کمک کرده باشد.بازاریابی محتوا مسلماً زمان بر است.اما وقتی این کار را شروع کردید می توانید ترافیک و مشتریان خود را داشته باشد.با تمام آنچه گفته شد توصیه می کنم در ابتدا روی اصول اولیه تمرکز کنید. روی ایجاد محتوا برای مخاطبان خود تمرکز کنید. سپس ، پس از تسلط بر اصول ، شروع به آزمایش سئو در سایت و سپس اقدام به گسترش فعالیت خود کنید

سوالات متداول

بازاریابی محتوا به چه معنا است؟

بازاریابی محتوا یک شیوه جدید از بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ است که به شما کمک میکند از طریق تولید محتوا مخاطبان خود را افزایش دهید.

فرق تولید محتوا با بازاریابی محتوا چیست؟

تولید محتوا قسمتی از کل فرآیند بازاریابی محتوا است.

بازاریابی محتوا می تواند باعث افزایش سئو شود؟

اگر تکنیک های صحیح تولید محتوا در ساختار سایت رعایت شود میتواند منجر به افزایش سئو سایت شما شود.

بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی هم وجود دارد؟

بازاریابی محتوا در تمامی انواع رسانه ها و کانال ها اعم از وب سایت، وبلاگ و شبکه های احتماعی کاربرد دارد و فقط نوع محتوایی که به اشتراک گذاشته می شود متفاوت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا