آموزش سئو سایت

عوامل موثر بر افزایش سئو سایت

9 عامل موثر بر افزایش سئو سایت

شاید خوانده باشید که گوگل از هزاران عامل رتبه بندی در الگوریتم خود استفاده می کند، اما برای افزایش سئو سایت خود نیازی به مسلط بودن بر تمام این عوامل ندارید. در حقیقت نیازی نیست که شما در تمام آن فاکتورها مخصص شوید، فقط کافی است در موارد اصولی و بنیادی که تاثیر زیادی بر تقویت سئو سایت دارد ماهر شوید و بر روی آنها متمرکز کنید. در اینجا مهمترین سیگنال های افزایش رتبه سایت در الگوریتم گوگل را بررسی میکنیم :

تولید محتوا و کیفیت محتوا

کیفیت محتوا از جمله عوامل مهم و تعیین کننده در بهبود رتبه بندی سایت شماست . در حقیقت شما می توانید سایتی داشته باشید که از نظر سئو کاملاً بهینه باشد اما اگر محتوای مطلوب نباشد رتبه ای کسب نمی کنید.کیقیت محتوا به چند عامل بستگی دارد. سوال این است که وقتی صحبت از سئو سایت می شود، “محتوای با کیفیت” باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

1-کامل باشد

گوگل محتوایی را می خواهد که کاملاً به جستجوی کاربران در این موتور جستجوگر پاسخ دهد.طبق تحقیقات وب سایت backlinko محتوای طولانی تر رتبه بهتری نسبت به محتوا كوتاه تر می گیرد. محتوایی که از تعداد کلمات بیشتری استفاده کند و هرچه کاملتر یک موضوع خاصی را پوشش دهد در مقابل با محتوایی که کوتاه تر و مختص تر به آن موضوع پرداخته باشد دارای رتبه بالاتری است. بنابراین مطمئن شوید که محتوای شما کامل است.

تعداد کلمات موثر در سئو محتوایی سایت

2-مفید باشد

آیا محتوای شما آنچه را که یک کاربر هنگام تصمیم گیری برای جستجوی گوگل می خواست را برآورده می کند؟ به عنوان مثال، بیایید بگوییم که “تمرینات Crossfit” را جستجو می کنید.پستی که شامل 17 تمرین کراس فیت است بسیار مفیدتر از یک نظر درباره اینکه چرا تمرینات کراس فیت برای کاهش وزن عالی است. شما باید سعی کنید ماندگاری کاربر در سایت خود را افزایش دهید و در صورتیکه مطالب شما مفید باشد قطعا عامل ماندگاری در سایت رعایت شده است و این به سئو سایت شما کمک میکند. بنابراین مطمئن شوید که محتوای شما کاملاً مفید است.

کیفیت محتوا

3-ساختار یافته باشد

در آخر محتوایی که از لحاظ سئو مطلوب است باید ساختار یافته باشد. چرا این مهم است؟

اول اینکه مطالب ساختار یافته برای خواندن آسان است و این بدان معنی است که کاربران می توانند جواب سوال خود را سریعتر دریافت کنند. اصل اصلی که همه وبمستران باید در نظر بگیرند این است که نهایتا مطالب شما برای یک انسان نوشته شده است و باید ساختاری مناسب داشته باشد تا کاربر با آن ارتباط برقرار کند.

دوم اینکه سازماندهی و تقسیم بندی به گوگل کمک میکند راحتتر محتوای شما را درک کند. باید همیشه در نظر داشته باشید که اصول و قوانین مربوط به محتوا را که گوگل اعلام میکند حتما رعایت کنید تا در مرحله نخست گوگل ساختار سایت شما را بهتر درک کند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که محتوای شما ساختار یافته و سازمان دهی شده است.

ساختار محتوا

4-کپی نباشد

یک مسئله بسیار مهم این است که گوگل از مطالب کپی بیزار است و در صورتیکه شما از محتوای کپی استفاده کنید قطعا الگوریتم های جستجوی گوگل شما را جریمه میکنند. حتی گوگل یک الگوریتم انحصرا برای این موضوع در مجموع الگوریتم های خود دارد بنام الگوریتم پاندا که وظیفه چک کردن محتوای وب سایت ها را بر عهده دارد. افراد زیادی سعی میکنند به روش های مختلف این الگوریتم را دور بزنند اما همیشه باید بدانید که استفاده از محتوا کپی حتی بصورت کوتاه و مختصر تاثیر منفی بسیار زیادی بر روی عملکرد سئو سایت شما دارد.

منحصر به فرد بودن محتوا

این عالی است که یک پست عالی از محتوای کامل ، مفید و ساختار یافته داشته باشید.اما اگر اطلاعات موجود در آنجا را مجدداً مورد استفاده قرار دهید ، احتمالاً رتبه خوبی نخواهد گرفت.(از این گذشته ، گوگل از قبل با همان اطلاعات به شما رتبه داده و چرا باید دوباره این کار را انجام دهد و رتبه ی بالاتری را بدهد؟)به همین دلیل باید محتوای شما متفاوت از مطالب موجود در صفحه دیگرتان باشد. این نکته یکی دیگر از نکاتی است که شرکت گوگل صراحتا این موضوع را اعلام کرده و توصیه میکند حتما محتوای یکسان در صفحات وب سایت شما مشخص شده باشد و از تگ canonical استفاده کنید.

صفحه توسط ربات گوگل خوانده شده باشد

اگر می خواهید رتبه ی خوبی بگیرید و کسب رتبه کنید، بسیار مهم است که موتورهای جستجو بتوانند مطالب موجود در صفحه شما را کاملاً پیمایش(Crawl) و فهرست بندی(Index) کنند.(پیمایش  کردن به معنای آن است که گوگل از وب سایت شما بازدید می کند. این فرایند توسط ربات خزنده عنکبوتی گوگل انجام می شود). به عبارت دیگر اگر موتورهای جستجو به صفحه ای از سایت شما دسترسی نداشته باشند، آنها به هیچ وجه آن صفحه را ایندکس نمی کنند و اصلا آن صفحه در نتایج جستجو نشان داده نمیشود. این موضوع به وضعیت سایت شما در موتور جستجو آسیب میزند. هر وب سایت دارای یک فایل بنام Robots.txt است که در آن ذکر شده چه صفحاتی قابل پیمایش نیستند. حتما این فایل را بصورت دوره ای چک کنید.

robots.txt

با استفاده از ویژگی Inspect URL در سرچ کنسول گوگل می توانید به راحتی بررسی کنید که آیا صفحه شما برای موتورهای جستجو کاملاً در دسترس است یا خیر. همچنین پس از هر تغییر میتوانید تغییرات را به گوگل اطلاع دهید.

سایت بهینه سازی شده موبایل

گوگل گفته است:”صفحاتی که در زمینه بهینه سازی برای موبایل ضعیف عمل کنند و به عبارتی ریسپانسیو نباشند، از رتبه بندی حذف می شوند یا با اخطار در نتایج جستجوی تلفن همراه نمایش داده می شوند.” به عبارت دیگر برای افزایش سئو سایت و بهبود وضعیت شما در رنکینگ گوگل ، سایت شما نیاز دارد تا به خوبی در هر دستگاه کار کند.(کامپیوتر شخصی ، تلفن همراه ، تبلت و تلویزیون) خوشبختانه ، گوگل ابزاری عالی و رایگان با نام  Mobile-Friendly Test ایجاد کرده است. این ابزار  به شما می گوید که آیا صفحه شما برای موبایل بهینه شده است یا نه و همچنین اگر نکته در خصوص ریسپانسیو بودن سایت شما وجود داشته باشد به شما متذکر می شود.

mobile firendly test

تعداد بک لینک(Back Link)

بک لینک مانند این است که از وب سایت دیگری رای بگیرید. موتورهای جستجو مانند بینگ و گوگل این آرا را اندازه می گیرند و آنها از این استفاده می کنند تا بفهمند کدام صفحات شایسته رتبه برتر بین یک تا 10 است. در حقیقت عمده تلاش همه وب سایت ها در این حوزه است که بتوانند از سایت های دیگر به وب سایت خود لینک بگیرند و رتبه سایت خود را بهبود ببخشند. هرچه تعداد لینک به یک صفحه بیشتر شود، رتبه وب سایت شما در نتایج جستجو گوگل نیز بهتر می شود.

backlink

اعتبار و قدرت دامنه

لینکی که مستقیماً به یک صفحه اشاره می کند، به رتبه بندی آن صفحه و همچنین افزایش اعتبار و قدرت دامنه آن وبسایت کمک می کند. و هرچه قدرت و اعتبار دامنه شما بیشتر باشد، رتبه و رنک وب سایت شما بهتر می شود. به طور کلی صلاحیت  وب سایت شما به این موضوع وابسته است که دامنه وب سایت شما چقدر قدرتمند است. برای مثال فرض کنید شرکت آمازون صاحب دامنه amazon.com بخواهد این دامین را واگذار کند. قطعا این دامین از قدرت بالایی برخوردار است که باعث می شود ارزش این دامنه بالاتر رود. دامنه ای که ارزش زیادی داشته باشد همانند یک برند عالی برای شما عمل میکند و این موضوع کاملا بر روی تقویت سئو سایت شما موثر است.

domain authority

سرعت بارگیری سایت

سرعت بارگذاری وب سایت شما یک عامل رتبه بندی بسیار مهم هم برای گوگل و هم برای کاربران است.مخصوصاً سرعت وب سایت شما در دستگاه های تلفن همراه عاملی تعیین کننده برای قرار گیری در نتایج جستجو می باشد. در حقیقت ، گوگل گفته است که سرعت وب سایت یک عامل رتبه بندی برای جستجوی موبایل است.

برای تست سرعت وب سایت، گوگل سرویسی را در اختیار کاربران قرار داده است بنام Google Page Insight و شما میتوانید به رایگان از این سرویس استفاده کنید. از طریق این سرویس شما میتوانید مطلع شوید که آیا از نظر موتور جستجوگر وب سایت شما سریع محسوب می شود یا خیر! سرویس های دیگری همانند GTmetrix نیز وجود دارد که گزارش قابل اعتمادی از وب سایت شما تهیه میکند.

استفاده از کلمات کلیدی

خیلی ساده و روشن است که اگر می خواهید برای یک کلمه کلیدی رنک خاصی بیاورید، باید از آن کلید واژه در صفحه خود استفاده کنید. در غیر این صورت ، گوگل نمی داند که صفحه شما در مورد آن کلید واژه است. شما باید اول باید در مورد کلمات کلیدی مرتبط جستجو کنید و سپس آن عباراتی که کاربران جستجو می کنند را پیدا کنید و از این عبارات در صفحات خود بهره ببرید. پیدا کردن و استفاده از کلمات کلیدی یکی از مهمترین امور مربوط به سئو سایت می باشد که باید با وسواس خاصی با توجه به اهداف وب سایت انجام شود. باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده نکنید. این اصطلاحاً “keyword stuffing”,نامیده می شود که می تواند غلو آمیز باشد و اثر منفی بر روی سئو سایت شما بگذارد.

نکته طلایی: نیازی نیست هر بار از کلمه کلیدی دقیق استفاده کنید. در واقع ، هوشمند است که مدل های متفاوتی از کلمات کلیدی خود استفاده کنید.به عنوان مثال ، اگر کلمه کلیدی شما “خرید تلفن همراه” است ، میتوانید از اصطلاحاتی مانند “خرید گوشی موبایل” یا ” خرید آیفون یا سامسونگ” نیز استفاده کنید.

منطبق شدن محتوای سایت شما با جستجوی هدف کاربر

آیا محتوای شما مطابق دارد با آنچه جستجوگر در آن لحظه خاص می خواهد؟ اگر چنین است، سایت شما پتانسیل بالایی برای ارتقا رتبه در گوگل را دارد. دلیل این امر این است که گوگل در تلاش است تا عوامل رتبه بندی سنتی (مانند کلمات کلیدی و بک لینک ها) را به نفع عوامل رتبه بندی که به این سؤال پاسخ می دهند ، کاهش دهد: “آیا این محتوا کاربر را به هدفش نزدیکتر کرده است؟ در حقیقت ، گوگل از هزاران “کیفیت سنج” استفاده می کند تا هزاران سایت را به خوبی جستجو کند.

search intent

یک مثال؟

بیایید بگوییم شما “آموزش سئو” را جستجو کرده اید.گوگل از نزدیک نحوه ارتباط شما با نتایج جستجو را بررسی میکند. اگر شما پس از کلیک بر روی اولین نتیجه به سرعت به نتایج جستجو باز گردید، این یک نشانه قوی است که نتیجه ای که به شما نشان داده شده است راضی کننده نبوده. اما بر عکس اگر شما بر روی یک نتیجه کلیک کنید و درون آن صفحه بمانید و سایر صفحات آن وب سایت را بازدید کنید این یک سیگنال قوی برای آن وب سایت است که منطبق بر خواسته کاربر بوده است.

نتیجه گیری

افزایش سئو سایت یک فرآیند بلند مدت و زمان گیر است اما با بکار گیری اصول بازاریابی محتوا و انجام نکات ذکر شده شما میتوانید به راحتی سایت خود را در مدت زمان مشخصی به صفحه اول گوگل ببرید و مخاطبان خود را افزایش دهید.

سوالات متداول

خرید بک لینک آیا برای بهبود سئو سایت موثر است؟

خرید بک لینک از لحاظ گوگل کار خلاف قوانین در نظر گرفته می شود و حتی ممکن از شما را به این علت جریمه کند.

طول مناسب یک مقاله باید چه میزان باشد؟

طول مناسب برای مقالات متغیر است با توجه به کلمه کلیدی و مطالب مرتبط، اما مطالب بالای 800 کلمه از لحاظ ساختاری مناسب هستند و اگر بالای 1400 کلمه باشند بسیار مناسب است.

سرعت سایت من خیلی کند هست. سئو سایت من به همین علت پایین است؟

سرعت بارگزاری سایت یه فاکتور مهم و جز اصول سئو تکنیکال می باشد و در صورتیکه سرعت خوبی سایت شما نداشته باشد قطعا سئو سایتتان دچار مشکل می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

دکمه بازگشت به بالا