آموزش سئو سایت

الگوریتم های جستجو گوگل

اطلاعات کامل در مورد الگوریتم های جستجو گوگل

شرکت گوگل که خدمات بسیار زیادی در حوزه IT ارائه میکند صاحب موتور جستجوگر گوگل می باشد و میتوان گفت حتی بصورت روزانه و ساعتی در حال بروز رسانی الگوریتم های جستجوی خود می باشد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید موتور جستجوگر گوگل از مجموعه از الگوریتم های مختلف استفاده میکند که وظیفه هر کدام متفاوت می باشد. در حقیقت بروز رسانی سیستم جستجو گوگل با این هدف انجام میگردد تا مطالب هرچه مرتبط تر در اختیار کاربران قرار بگیرد و همچنین سایت های مختلف با انجام کارهای خلاف و غیر قانونی نتوانند به صفحات اول راه پیدا کنند. در این مطلب شرح مختصری از الگوریتم های جستجو گوگل را در اختیار شما میگذاریم:

الگوریتم پاندا(Google Panda)

وظیفه: مبارزه با محتوا ضعیف و کم، محتوا کپی

تاریخ اولین بروز رسانی: 23 فوریه 2011

وظیفه اصلی و کلیدی این الگوریتم پاکسازی نتایج جستجو از محتوای نامناسب به طور کلی می باشد. کاربران همیشه در جستجوی مطالب به روز و جدید می باشند و همچنین محتوای کوتاه و نامرتبط برای کاربران جذاب نمی باشد. یکی از اهداف این الگوریتم مبارزه با مزرعه محتوا(Content Farm) می باشد. مزرعه محتوا سایت هایی هستند که با کپی کردن مطالب مختلف از سایت های مختلف و ایجاد تغییرات در مطالب، آنها را منتشر کرده و از این طریق اقدام به افزایش رتبه سایت خود نموده اند و به دنبال کسب سود از راه تبلیغات درون سایتی می باشند. یکی از وظایف اصلی این الگوریتم مبارزه با این سایت ها می باشد.

همچنین سایت هایی که محتوا غیر مفید یا با متن کوتاه دارند هرگز نمیتوانند در صفحات اول جای داشته باشند و این الگوریتم آنها را فیلتر خواهد کرد. الگوریتم پاندا کل سایت را در نظر میگیرد و در صورتیکه که مورد خطایی در یک صفحه وجود داشته باشد، این الگوریتم کل سایت را ممکن است فیلتر کند.

الگوریتم پنگوئن(Google Penguin)

وظیفه: بررسی لینک ها و تشخیص لینک های اسپم و نامرتبط و جلوگیری از Keyword Stuffing

تاریخ بروزرسانی:24 اپریل 2012

یکی از کارهای که برای دور زدن الگوریتم PageRank گوگل ممکن است برخی استفاده کنند استفاده از لینک های زیاد و مصنوعی می باشد. برای مثال برای افزایش رتبه سایت با استفاده از خرید لینک یا مبادله لینک بین سایت ها اقدام به گول زدن موتور جستجو کرده. همچنین این الگوریتم جستجو سایت هایی که از روش Keyword Stuffing استفاده میکنند تا رتبه سایت خود را افزایش دهند را نیز جریمه میکند و آن ها را از نتایج جستجو حذف میکند. عمده فعالیت این الگوریتم در زمینه چک کردن لینک های بین سایت ها و خرید بک لینک از طرف سایت ها است

الگوریتم مرغ ماهی خوار(Google Hummingbird)

وظیفه:بررسی بهتر سایت ها و صفحات

تاریخ بروزرسانی:22 آگوست 2013

الگوریتم مرغ ماهی خوار برخلاف دو الگوریتم قبلی (پاندا و پنگوئن) که میتوان گفت به عنوان یک ویژگی جدید به هسته جستجو گوگل اضافه شده اند، جزیی از هسته جستجو گوگل بوده و در تاریخ 22 آگوست 2013 بروزرسانی گردیده است. در حقیقت آپدیت مرغ ماهی خوار تلاش گوگل برای درک معنایی هرچه بهتر عبارات جستجو شده است و در این بروزرسانی Knowledge Graph نیز بهبود پیدا کرد تا با درک بهتر عبارت جستجو شده پاسخ کاربر در همان صفحه اول جستجو داده شود.

الگوریتم کبوتر(Google Pigeon)

وظیفه:فیلتر نتایج جستجو بر اساس موقعیت و فاصله، بهبود سئو محلی

تاریخ بروزرسانی:24 جولای 2014

الگوریتم کبوتر برای بهبود وضعیت سئو محلی است. این الگوریتم برای تقویت سئو محلی بر اساس موقعیت و فاصله می باشد و در نشان دادن نتایج جستجو موقعیت و فاصله را نیز برای کاربر در نظر میگیرد. یکی از عواملی که این آپدیت اعمال شد اتصال الگوریتم محلی به الگوریتم سنتی گوگل بوده است تا فرصت بیشتری نصیب سایت هایی شود که بصورت ارگانیک فعالیت می نمایند.

الگوریتم Rankbrain

وظیفه:استفاده از هوش مصنوعی برای درک بهتر عبارت جستجو شده

تاریخ بروزرسانی:26 اکتبر 2015

الگوریتم Rankbrain جزی از الگوریتم اصلی جستجو گوگل می باشد که از شیوه یادگیری ماشین(machine learning) برای پیدا کردن مرتبط ترین پیام استفاده میکند.پیش از این الگوریتم گوگل با استفاده از الگوریتم خود تصمیم میگرفت که چه صفحه ای به کاربر نمایش دهد. اما پس از این الگوریتم، گوگل هر عبارت جستجو شده را به یک مدل تفسیری تبدیل میکند و با استفاده از فاکتورهایی نظیر موقعیت جغرافیایی، شخصی سازی هر کاربر و عبارتی که به دنبال آن هستید، مرتبط ترین نتیجه را به شما نمایش میدهد.

قسمت یادگیری ماشین(Machine Learning) تنها قسمت متفاوت این آپدیت از آپدیت های قبلی است.برای اینکه RankBrain یاد بگیرد که صفحات جستجو را بهتر پیدا کند در مرحله اول گوگل یک اطلاعات اولیه را به آن میدهد. الگوریتم از این نقطه به بعد شروع به محاسبه کردن و یادگیری میکند تا در طول زمان بتواند نتیجه بهتر را به نمایش بگذارد.

سوالات متداول

الگوریتم های جستجو گوگل چه تاثیری بر سئو دارند؟

هسته اصلی موتور جستجوگر گوگل را این الگوریتم ها تشکیل داده اند و شناختن کامل نحوه عملکرد آنها کمک بسیار زیادی بر پیشبرد اهداف هر سایتی دارد.

گوگل چه تعداد الگوریتم جستجو دارد؟

گوگل هیچوقت بصورت رسمی در مورد موتور جستجوگر خود صحبت نکرده و جز موارد محرمانه می باشد اما حدود 8 الگوریتم تا الان شناسایی شده اند.

الگوریتم جستجو گوگل در چه زمان هایی کار میکند؟

این الگوریتم ها بصورت ربات هستند و در هر لحظه در دنیای وب در حال فعالیت می باشند. بخاطر همین سایت شما باید دائما در دسترس باشد.

چه الگوریتمی مطالب کپی شده را پیدا میکند؟

الگوریتم پاندا مخصوص شناسایی محتوای کپی می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − شش =

دکمه بازگشت به بالا