طراحی اپلیکیشن موبایلی

با گسترش گوشی های هوشمند و همچنین توسعه روز افزون اینترنت، شما شاهد استفاده بیش از پیش مردم از گوشی های هوشمند هستید و همچنین تقاضا برای استفاده از خدمات یا خرید کالا به وسیله اپلیکیشن رو به افزایش است. سهولت استفاده از اپلیکیشن های موبایلی برای انجام کارهای روزمره آن را به عاملی موثر برای افزایش مشتریان هر کسب و کار کرده است. گوشی های هوشمند که عمدتا یا از سیستم عامل اندروید یا ios استفاده میکنند قابلیت های زیادی برای نصب اپلیکیشن های مختلف را دارند و شما میتوانید با داشتن یک اپلیکیشن مناسب خدمات بهتری به را ارائه دهید.

انواع اپلیکیشن

اپلیکیشن ها از لحاظ شیوه ساخت و کارکرد به دو دسته کلی native و hyprid دسته بندی میشوند. از دید یک کاربر عادی خیلی تفاوت این دو ملموس نمی باشد اما برای تیم توسعه دهندی یا صاحب آن کسب و کار تفاوت بسیار زیادی در شیوه کارکرد و پرداخت دارد.

طراحی اپلیکیشن به روش Native

هر سیستم عامل از یک محیط برنامه نویسی مخصوص به خود استفاده میکند و امکاناتی را برای هر برنامه نویس ارائه میدهد تا بتواند از امکانات گوشی تلفن همراه بهره ببرد. سیستم عامل اندروید از زبان جاوا استفاده میکند و پکیج ها یا SDK های مخصوص به خود را دارد و برای توسعه اپلیکیشن های اندرویدی به شیوه Native شما باید حتما با زبان جاوا آشنا باشید.

طراحی اپلیکیشن به روش Hybrid

این تکنولوژی سرعت بسیار بالایی برای راه اندازی دارد و همچنین هزینه راه اندازی و توسعه آن به نسبت اپلیکیشن های Native بسیار کمتر می باشد به این علت که شما از HTML و CSS برای طراحی صفحات اپلیکیشن استفاده میکنید. این موضوع به این معنا می باشد که صفحات اپلیکیشن شما همانند صفحات یک سایت طراحی میگردد و از طریق اپلیکیشن موبایلی در دسترس می باشد. سرعت طراحی با این روش بسیار بالا می باشد و همچنین هزینه طراحی اپلیکیشن به این شیوه کمتر از روش قبلی می باشد(لازم به ذکر است اپ استور اپل و گوگل پلی استور که هر دو مخاطبان فراوانی دارند از این شیوه استفاده میکنند).

تنها عیب این روش برای طراحی بازی یا اپلیکیشن هایی با گرافیک سنگین می باشد که باید حتما از روش قبلی برای طراحی اپلیکیشن استفاده شود.

طراحی اپلیکیشن اندروید و ios

با توجه به روشی که برای توسعه اپیکیشن انتخاب می نمایید طراحی اپلیکیشن برای اندروید یا ios متفاوت می باشد. اگر از شیوه Native استفاده شود باید اپلیکیشن شما هم با زبان java برای اندروید و هم با زبان swift برای ios نوشته شود و هر بروز رسانی یا تغییر در هر دو اپ اعمال شود.

اما اگر از شیوه Hybrid برای توسعه اپلیکیشن کسب و کار خود استفاده کنید با یک بار نوشتن کد اپلیکیشن با هر زبانی(مثلا php یا c#) میتوان برای سیستم عامل های مختلف خروجی گرفت و هم در هزینه و هم در زمان صرفه جویی کرد. برای بروز رسانی یا ایجاد تغییر کافیست در کد اصلی تغییر اعمال شود و سپس خروجی جدید گرفته شود.

تفاوت اپلیکیشن و سایت

سوالی که شاید برای خیلی از افراد وجود داشته باشد این است که طراحی سایت بهتر است یا یک اپلیکیشن؟ جواب این سوال خیلی بستگی به کسب و کار شما دارد. اگر شما یک شرکت تاکسی اینترنتی هستید قطعا سایت شما نقش اطلاع رسانی بیشتر دارد تا عملکرد و حتما اپلیکیشن باید داشته باشید. اما اگر شما صاحب یک فروشگاه یا مغازه هستید داشتن سایت میتواند کمک بیشتری به شما برای جذب مشتریان بیشتر کند و اپلیکیشن برای سهولت دسترسی کاربران به کالاهای شما می باشد.

همچنین اگر شما یک سایت وردپرسی داشته باشید میتوانید یک اپلیکیشن متصل به آن را نیز داشته باشید و از یک پنل ادمین هم سایت و هم اپلیکیشن خود را کنترل کنید و هزینه آن به نسبت سایر روش ها بسیار کمتر می باشد.

دکمه بازگشت به بالا