اصطلاحات

سیستم مدیریت محتوا یا cms چیست؟

سیستم مدیریت محتوا یا CMS یک سیستم یا نرم افزار جامع تحت وب است که شما در آن قابلیت بروزرسانی سایت خود را دارید. تمامی سایت ها در دنیای وب یک ساختار اولیه و ابتدایی دارند همانند ساختن یک مقاله، داشتن قسمت وبلاگ، گالری ، اخبار، صفحات متعدد، فرم ها و از این دست قابلیت ها. شما میتوانید از طریق این مدل نرم افزار ها احاطه کامل بر روی وب سایت خود داشته باشد. سیستم های مدیریت محتوا به دو گونه کلی تقسیم می شوند : 1- سیستم هایی که بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دارد و شما به راحتی میتوانید با آن کار کنید و تغییرات مد نظر خود را بدهید و طراحی سایت با این سیستم ها هزینه ای ندارند همانند وردپرس یا جوملا 2- سیستم های مدیریت محتوا غیر رایگان که این سیستم ها توسط یک برنامه نویس یا یک گروه خاص پشتیبانی می شود و شما برای استفاده از آن باید هزینه ای پرداخت کنید.

مزایا و معایب انواع سیستم های مدیریت محتوا

سیستم های مدیریت محتوای رایگان همانند وردپرس یا جوملا کارایی و عملکرد بالایی دارند. با توجه به متن باز بودن آنها قابلیت تغییر به آسانی دارند و با یک دانش ابتدایی شما به راحتی میتوانید تغییرات مد نظر را اعمال کنید. همچنین هزینه پایینی برای راه اندازی و پشتیبانی برای شما دارند به این علت که کد اصلی این سیستم ها رایگان بوده و نیاز به پرداخت هزینه بابت این موضوع نخواهید پرداخت. ایراد اصلی که به این سیستم ها وارد نقص امنیتی آنها به واسطه متن باز یا Open Source بودن آنها است. هرچند تکنیک های بسیاری برای رفع این مشکل وجود دارد و می توان از نقص های امنیتی جلوگیری کرد اما کماکان این یک نقطه منفی جهت انتخاب این سیستم ها است و شما برای امن سازی آن نیاز به یک طراح وب مسلط بر این سیستم ها دارید.

اما سیستم های مدیریت محتوای غیر رایگان که توسط افراد مختلف ساخته و توسعه داده می شود دارای هزینه بالایی هم در طراحی و هم در پشتیبانی می باشند.شما برای ارتقا سایت خود یا تغییرات وابسته به آن شرکت برای تغییرات می باشد و غالبا این تغییرات همراه با هزینه برای شما است. امنیت این سیستم ها بسته به تسلط طراح آن میتواند خوب یا بد باشد اما به این علت که Open Source نیستند تا حدی حملات به آنها کمتر است.

در انتها با توجه به کاربرد یک وب سایت یا بودجه شما هر کدام از این سیستم ها کارگشای شما است و شما میتوانید با یک هزینه اندک یک فروشگاه اینترنتی را داشته باشید.

سوالات متداول

آیا وردپرس یا جوملا سیستم مدیریت محتوا هستند؟

بله هم وردپرس هم جوملا جر معروفترین سیستم های مدیریت محتوا هستند.

آیا هر شخصی میتواند سیستم مدیریت محتوا تولید کند؟

بله اگر شما به یک زبان برنامه نویسی مسلط باشید میتوانید یک سیستم مدیریت محتوا اختصاصی خود را داشته باشید یا وردپرس یا جوملا را اختصاصی توسعه دهید.

سیستم مدیریت محتوا متن باز چیست؟

سیستم مدیریت محتوا متن باز یا Open Source Cms نرم افزارهایی هستند که به رایگان در اختیار شما قرار میگیرند و شما امکان توسعه یا تغییر را دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا