مفاهیم اولیه

سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو چیست؟

طراحان سایت با توجه به آمدن تکنولوژی های جدید و سخت افزارهای جدید، از طراحی های به روز و زیباتر استفاده می کنند.متد طراحی سایت به روش واکنش گرا یا ریسپانسیو(Responsive) به معنی طراحی سایت به روشی است که بر روی تمامی دستگاه ها اعم از لب تاپ، سیستم خانگی، تبلت و تلفن همراه بصورت کارا و درست نمایش داده شود. اکثر وب سایت های بروز در دنیا نسخه ای برای سایر دستگاه ها با اندازه های مختلف طراحی میکنند که امکانات حداقلی سایت را دارا باشد.

همچنین یکی از نکاتی که الگوریتم های جستجو گوگل در زمینه سئو سایت به آن توجه میکنند دارا بودن نسخه موبایل و واکنش گرا بودن سایت شما است. این روزها به این علت که بیش از 70 ترافیک اینترنت در دنیا از طریق دستگاه هایی غیر از کامپیوتر شخصی یا لب تاپ انجام می شود، شرکت گوگل توجه خاصی به ریسپانسیو بودن سایت ها دارد.

سه قسمت اصلی در طراحی واکنش گرا

طراحی قالب صفحه پویا : قالب صفحه باید به گونه ای باشد که بصورت پویا بر روی دستگاه هایی با سایز های مختلف بصورت کارا و خوب دیده شود.

داشتن media queries : شما باید برای دستگاه هایی که سایز مختلف دارن المان های صفحه خود را بتوانید نمایش دهید و یا از دید مخاطب پنهان کنید تا صفحه شما بر روی آن دستگاه به خوبی نمایش داده شود.

تصاویر و فایل های پویا : از تصاویر و فایل هایی استفاده کنید که بتوان در سایز های مختلف به درستی آنها را نمایش داد. داشتن یک بنر خوب فقط بر روی صفحه ای با ابعاد مانیتور مناسب نمی باشد و باید بر روی تلفن همراه و تبلت نیز آن تصور به درستی نماشد داده شود.

چگونه سایت ریسپانسیو طراحی کنیم؟

برای اینکه صفحات سایت خود بصورت ریسپانسیو (Responsive) باشند شما باید از دانش کافی در زمینه css و html برخوردار باشید و همچنین اصول طراحی برای صفحات مختلف و کار با viewport ها را نیز بدانید.قطعا طراحی یک صفحه از اول بصورت ریسپانسیو کاری سخت و دشوار می باشد.برای حل این مشکل برنامه نویسان از فریمورک هایی استفاده می کنند که کار را برای شما آسان می کند که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

فریمورک های طراحی ریسپانسیو

شما میتوانید با داشتن یک دانش ابتدایی از html و css با استفاده از فریمورک های مطرحی که در زمینه طراحی ریسپانسیو ساخته شده اند استفاده کنید.

سوالات متداول

ریسپانسیو چیست؟

ریسپانسیو (Responsive) یا واکنش گرا به مدلی از طراحی سایت گفته میشود که صفحه سایت بر روی دستگاه هایی با سایزهای مختلف نظیر موبایل و تبلت بصورت مناسب نمایش داده شود.

بوت استرپ چیست؟

بوت استرپ(Bootstratp) یک فریم ورک جهت طراحی Front-end می باشد که قابلیت ریسپانسیو را دارا می باشد.

ریسپانسیو بودن سایت در سئو سایت تاثیر دارد؟

بله. گوگل امتیاز ویژه ای برای طراحی سایت بصورت ریسپانسیو قائل است بگونه ای که اولویت با سایت هایی می باشد که بر روی تلفن همراه بهتر نمایش داده شوند به این علت که بیش از 60 درصد ترافیک اینترنت در دنیا بر روی موبایل و تبلت است.

چگونه سایت خود را ریسپانسیو کنیم؟

اگر شما به طراحی سایت با HTML و CSS وارد هستید میتوانید سایت خود را ریسپانسیو کنید. اما اگر مسلط نیستید میتوانید از بوت استرپ یا سایر فریمورک های Front-end استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا