آموزش سئو سایت

سئو درون سایتی یا On-Site SEO

در مقالات گذشته در مورد کلیت مفاهیم مربوط به سئو توضیحاتی داده شد و همچنین در مقاله سئو تکنیکال چیست در مورد مبحث فنی سئو تکنیکال توضیحاتی داده شد. بعد از طراحی سایت و انجام چک لیست سئو تکنیکال نوبت به تولید محتوا در سایت خود و ایجاد یک ساختار درون سایتی برای بهبود وضعیت سئو سایت می باشد. برای اینکه شما سایتی داشته باشید که از لحاظ رتبه در گوگل کیفیت مناسبی داشته باشد باید نکات مربوط به بازاریابی محتوا و سئو درون صفحی را رعایت کنید. در اصل میتوان گفت قسمت زمان بر و اثر گذار سایت بحث سئو درون سایتی(On-Site Seo) می باشد که یک فرآیند مداوم می باشد و حیات یک وب سایت برای ادامه روند صعودی خود بستگی به رعایت نکات مربوط با این مبحث می باشد. در این مقاله سعی شده در مورد On-Site Seo تمامی مطالب به اختصار توضیح داده شود.

سئو درون سایتی(On-Site Seo) چیست؟

سئو درون سایتی(On-Site Seo) یا به عبارتی دیگر سئو درون صفحه ای(On-Page Seo) فرآیند بهینه سازی ساختار و محتوا سایت است. هدف اصلی سئو درون سایتی بهینه سازی صفحات وب سایت می باشد بگونه ای که crawlerها و bot ها بتوانند مطالب سایت شما را به بهترین نحو پیمایش نمایند و همچنین بعد از پیمایش سایت شما در گوگل ایندکس شود.

سئو درون سایتی از آن جهت اهمیت دارد که به موتور جستجوگر سیگنال هایی جهت درک بهتر مطالب سایت شما می دهد. طی فرآیند ایندکس کردن و پیمایش سایت شما، موتور جستجوگر سعی میکند که مطالب و مفاهیم سایت شما را با عباراتی که جستجو می شود تطبیق دهد و بهترین نتیجه را به کاربر نشان دهد. در اصل شما به وسیله سئو درون سایتی کلمه کلیدی(Keyword) مورد نظر خود را در مورد آن مطلب به موتور جستجوگر معرفی میکنید و در صورتیکه این کار را به درستی انجام دهید شما در نتایج جستجو نمایش داده می شوید. در زیر لیستی از کارهایی که میتوانید انجام دهید برای افزایش رتبه سایت آورده شده است.

1-تولید محتوا با کیفیت

همیشه باید این اصل در نظر داشته باشید که یک سایت با محتوای خوب حتی بدون در نظر گرفتن seo برای کاربر جذاب است اما یک سایت بدون مطالب مفید هر چقدر هم که سئو مناسبی داشته باشد برای کاربر جذاب نمی باشد. و همیشه شما باید در نظر بگیرید که سایت شما برای کاربر ساخته شده است نه موتور جستجوگر!

2-بهینه سازی Meta Description و Page Title

زمانیکه موتور جستجو به سایت شما سر میزند اولین چیزی که مورد پیمایش قرار می دهد page title و meta description است. به همین علت شما باید در هنگام نوشتن این توضیحات برای صفحه مورد نظر خود دقت کافی را به خرج دهید. البته باید بدانید که تنها نوشتن keyword در Meta Description و Page Title باعث نمی شود شما در صفحه اول دیده شوید. موتور جستجوگر با بررسی سایر موارد(Domain Authority،Off-Page Seo و سایر موارد)، صفحه شما را در کلمه کلیدی مرتبط ایندکس میکند.

page title
page title

نکات مربوط به Page Title

اضافه کردن کلمه کلیدی به اول page title: در صورت امکان به اول page title خود کلمه کلیدی مربوطه را اضافه کنید تا موتور جستجوگر از همان ابتدای پیمایش صفحه به موضوع آن پی ببرد.  اما هرگز بصورت تصنعی کلمه کلیدی را اضافه ننمایید چون ممکن است گوگل شما را بخاطر این موضوع جریمه کند. اگر امکان اضافه کردن کلمه کلیدی وجود دارد نگران نباشید و مطمئن شوید که کلمه کلیدی جزی از Page Title باشد.

کوتاه و بصورت توضیحی: عبارت مربوط به Page Title نباید بیش از 60 کاراکتر باشد و بلند بودن بیش از حد آن باعث میشود در نتایج جستجو درست نمایش داده نشود.

عدم اضافه کردن نام domain: نیازی نیست حتما به page title خود نام domain را اضافه کنید به این علت که domain در نتایج جداگانه نمایش داده می شود و شما از محدودیت 60 کاراکتر بیشتر نباید بروید.

meta description
meta description

نکات مربوط به Meta Description

در هنگام جستجو در گوگل زیر لینک هر سایت یک توضیحاتی در مورد صفحه جستجو شده نمایش داده می شود.این توضیحات نباید بیشتر از 200 کاراکتر باشد و  این موقعیتی است برای تبلیغ سایت شما که مخاطب برای کلیک بر روی آن راغب شود.البته گوگل در هنگام نمایش صفحات در نتایج جستجو ممکن است تکه عبارتی از داخل صفحه نمایش بدهد و الزاما meta description تنظیم شده را نمایش ندهد.

خالی نبودن meta description: با توجه به این نکته که خود گوگل بصورت اتوماتیک متنی را از صفحه شما ممکن است انتخاب کند اما شما هیچوقت نباید meta description صفحه را خالی بگذارید.

استفاده از کلمه کلیدی: گوگل کماکان کلمه کلیدی جستجو شده را در صفحه جستجو بصورت بولد نشان میدهد و حتما در نوشتن meta description از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید.

3-تیتر بندی و فرمت بندی متن

متن نوشته شده در سایت باید بصورت مناسبی تیتربندی شده باشد و تیتر و سر تیتر های مرتبط در متن موجود باشد.در یک صفحه فقط یک تگ H1 باید وجود داشته باشد که به عنوان سر تیتر شناخته می شود.شما میتوانید page title و H1 یکسان داشته باشید یا میتوانید این دو را متفاوت بگذارید. به یاد داشته باشید که موتور جستجو page title را در نتیجه جستجو نمایش می دهد نه page heading یا تگ H1. در مورد تیتر بندی رعایت اصول زیر مفید می باشد:

 • تیترهای یک کلمه مفید نیستند و سعی کنید تیترهای متن شما توضیحی باشد و کاربر با خواندن تیترهای مطلب شما کلیات مطلب را درک کند.
 • حتما از ساختار تیتربندی که بصورت آبشاری از H2 به H6 می باشد استفاده کنید تا ساختار متن شما مناسب کاربر و موتور جستجو باشد.
 • تیترهای سایت شما حتما حاوی کلمات کلیدی مرتبط باشد و بهترین مکان برای استفاده از کلمات کلیدی می باشد.

فرمت بندی متن

برای فرمت بندی متن نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • از بولد کردن، زیر خط دار کردن یا کشیده کردن مطالب مهم یا کلمه کلیدی استفاده کنید.
 • فونت سایز متن ها مناسب خواندن باشد(پیشنهاد 14px)
 • مطالب خود را به چندین پاراگراف تقسیم کنید و از داشتن یک پاراگراف با تعداد خط زیاد خودداری کنید.
 • فاصله بین خطوط و فاصله بین پاراگراف ها کاربر پسند باشد.
 • برای فرمت بندی متون و سر تیترها از css مناسب استفاده کنید.

4-استفاده از تصاویر و مولتی مدیا در صفحات

تصاویر برای ارائه بهتر مطالب بسیار تاثیرگذار هستند.صفحه سایت شما را جذاب تر میکنند و فهمیدن مطالب را آسانتر میکند. مشکلی که تصاویر در دنیای وب دارند این است که به راحتی از طریق موتور جستجوگر قابل درک نیستند و اضافه کردن آنها به صفحات باعث کند شدن آنها می شود.موارد زیر باید در مورد تصاویر و مولتی مدیا رعایت گردد:

 • از عکس های اصلی استفاده کنید و در صورتیکه مجبور به استفاده از عکس های سایت های دیگر هستید حتما به عکس ها reference بدهید.
 • تصاویر خود را در سایز مناسب و با حجم فشرده شده در سایت قرار دهید. به هر میزان حجم فایل کمتر باشد بر سرعت صفحه شما تاثیر بیشتری میگذارد.
 • حتما تگ ALT را برای عکس های سایتتان پر کنید.این تگ به موتور جستجوگر این امکان را میدهد که عکس را بهتر متوجه شود.
 • اسم های با معنی برای عکس های خود انتخاب کنید.
 • اگر عکس های زیادی درون سایت خود دارید حتما از CDN در سایت خود استفاده کنید

5-بهینه سازی URL

بهینه سازی URL دارای دو قسمت می باشد:اول بهینه سازی URL می باشد و دوم ساختار URL.(نکته ای که وجود دارد در بعضی ها از مطالب و همچنین در این سایت نیز این دسته از مطالب در دسته بندی سئو تکنیکال نیز قرار می گیرد. باید در نظر داشته باشید که این موضوع یک مطلب مشترک بین Technical SEO و On-Site Seo است).

بهینه سازی URL

لینک کامل یک صفحه(که شامل slug هم میشود) آدرس منحصر به فردی است که برای هر صفحه متمایز است. یک URL خوب باید زیر 255 کاراکتر باشد و با خط تیره (-) از هم جدا شده باشد.یک URL خوب باید شامل کلمه کلیدی،کوتاه و با توضیحات کافی باشد.

ساختار URL

استفاده از دسته بندی برای آدرس دهی در URL بسیار مفید می باشد، هم برای کاربر و هم برای موتور جستجو که راحت بتوانند در سایت شما مطلب مورد نظر خود را پیدا کنند. شما میتوانید URL های زیر را با هم مقایسه کنید:

ساختار بد:

Homepage > Social Media > Facebook > How To > Article

ساختار خوب:

Homepage > Social Media > Facebook > Article

همچنین استفاده از breadcrumb میتواند به ساختار صفحات شما کمک کند به این علت که کاربر میتواند محل دقیق مقاله را در سایت شما متوجه شود و صفحات دیگر را بررسی کند.

6-لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی برای سایت شما مزیت های بسیاری دارد.زمانیکه crawler به یک صفحه از سایت شما می رسد در مرحله اول لینک های داده شده در آن صفحه را(چه لینک داخلی و چه لینک خارجی) به لیست پیمایش خود اضافه میکند و به آن صفحات نیز سرکشی میکند.اگر مطلب شما فارغ از هرگونه لینکی به صفحات داخلی سایت نباشد crawler پس از پیدا کردن یک صفحه آن را پیمایش میکند و از سایت شما خارج میشود و این برای سئو سایت شما مناسب نیست.

با لینک سازی داخلی علاوه بر اینکه موتور جستجوگر بهتر سایت شما را پیمایش میکند، باعث میشود کاربر در هنگام رجوع به یک مطلب از سایت شما با سایر مطالب مرتبط نیز آشنا شود و ماندگاری کاربر در سایتتان نیز افزایش پیدا کند و همچنین Bounce Rate نیز کاهش پیدا کند.

7-لینک سازی خارجی

بعد از رونمایی از الگوریتم پاندا و پنگوئن گوگل بسیاری از وبمسترها از این موضوع ترسیدن که ممکن است لینک سازی خارجی تاثیر منفی بر سئو سایت بگذارد. اما برعکس لینک دادن به سایت های معتبر میتواند ارزش مطلبی را که به اشتراک میگذارید بالا ببرد. همچنین از روی لینک سازی خارجی گوگل بهتر محتوا سایتتان را متوجه میشود و میتواند آن را ایندکس کند.

8-سرعت بارگزاری سایت

جز آخرین موارد است اما یکی از مهمترین عامل ها برای سئو سایت شما می باشد.گوگل هر ساله تلاش میکند سرعت وب در دنیا سریعتر شود و در نتایج جستجو نیز سایت هایی که از سرعت بهتری برخوردار هستند بالاتر نمایش داده می شوند.سایت های زیادی هستند کهبرای تشخیص سرعت سایت شما هستند که به شما کمک میکنند مانند gtmetrix.com که گزارشات خوبی در این زمینه فراهم میکند. اما گوگل دارای یک سرویس اختصاصی برای سنجش سرعت سایت راه اندازی کرده است و سرعت سایت شما را بر اساس معیار های خود سنجش میکند که با کلیک بر روی این لینک میتوانید از این خدمت بهره مند شوید(ممکن با IP ایران به شما سرویس ندهد و ابزارهای تغییر IP استفاده نمایید).

9-مناسب طراحی شدن برای موبایل

تقریبا 60 درصد ترافیک اینترنت دنیا بر روی موبایل می باشد و اگر وب سایت شما برای موبایل طراحی نشده است شما این میزان از ترافیک را از دست خواهید داد. همانند سرعت وب سایت گوگل ابزاری دارد برای تست سایت شما بر روی موبایل که میتوانید با کلیک بر روی این لینک از این خدمت بهره مند شوید(ممکن با IP ایران به شما سرویس ندهد و ابزارهای تغییر IP استفاده نمایید).در کل اگر طراحی سایت شما بصورت واکنش گرا یا responsive باشد نگران این موضوع نمیخواهد باشید و وب سایت شما بر روی موبایل به درستی نمایش داده می شود.

سوالات متداول

سئو درون سایتی به چه میزان در سئو سایت تاثیر گذار است؟

سئو درون سایتی عمده فعالیت یک وبمستر را به خودت اختصاص میدهد. میتوان گفت 60 70 درصد از رتبه شما تحت تاثیر این حوزه است و باید با دقت کافی تمام موارد رعایت شود.

فیلد Meta Description را پر کردم اما گوگل متن دیگری نمایش میدهد.چرا؟

گوگل درمورد فیلد meta description تعهدی نمیدهد که عینا همان را نمایش دهد. ممکن است قسمتی از محتوا سایت شما را در این قسمت برای کاربر نمایش دهد. اما شما حتما باید این فیلد را پر کنید.

بعد از عنوان سایت من در صفحه گوگل سه نقطه نمایش میدهد.علت چیست؟

تعداد کاراکتر مجاز مربوط به page title را رعایت نکرده اید و بیشتر از آن نمایش نمیدهد.

چه تعداد لینک در صفحه مجاز است؟

تعداد مشخصی بصورت عددی قاب ارائه نیست اما نباید از کلمات کلیدی زیاد و لینک دادن بیش از حد در صفحه استفاده کنید به این علت که گوگل به شما امتیاز منفی میدهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

دکمه بازگشت به بالا