آموزش سئو سایت

سئو تکنیکال یا سئو فنی چیست؟

کم و بیش همه ما اسم سئو به گوشمان خورده است و در یک مقاله نیز توضیحات کاملی در مورد سئو داده شده است. اما مبحث کلیدی و حیاتی سئو تکنیکال که از مجموعه زیر شاخه های سئو می باشد کمتر به گوش عوام خورده باشد. حتی ممکن است افرادی که در این حوزه فعالیت میکنند نیز متوجه این مبحث مهم نباشند.اما واقعا سئو تکنیکال چیست؟

ما در این مقاله تلاش کردیم آموزش سئو تکنیکال را با زبانی ساده توضیح دهیم و مجموعه اقداماتی که باید انجام دهید تا از لحاظ سئو فنی، سایت شما کاملا در دسترس موتورهای جستجوگر باشد را کامل ذکر کنیم. عمده مطالب در این حوزه فنی می باشد و داشتن اطلاعات کافی در مورد مسائل فنی سایت برای انجام این امور لازم می باشد. توصیه می شود حتما قبل از خواندن آموزش سئو تکنیکال، شما از اطلاعات و دانش کافی در حوزه مربوط به زیر ساخت های حیاتی یک سایت اطلاعات کافی داشته باشید در غیر اینصورت برای انجام این کار به یک مشاور سئو رجوع کنید.

سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال به مجموعه اقدامات و فرآیندهایی گفته میشود که شما باید در وب سایت خود لحاظ کنید تا فارغ از نوع مطلب یا محتوا، سایت شما برای موتورهای جستجوگر کاملا در دسترس باشد. به زبان دیگر، سایت شما باید دارای ساختاری مناسب باشد تا crawler های موتورهای جستجوگر بتوانند به راحتی صفحات سایت شما را پیمایش کنند. بتوانند سایت شما را index کنند و در صورتیکه مطالب مفید و خوبی داشته باشد آن را در نتایج جستجو نشان دهند.

این اقدامات برای هر سایتی حیاتی می باشد بطوریکه اگر به درستی در ابتدای طراحی سایت انجام نشود میتواند بر روی روند کلی سایت تاثیر بگذارد و حتی باعث عدم رشد مناسب سایت بشود.

مثلث سئو تکنیکال

طبق هرمی که سایت MOZ طراحی کرده همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید (با الهام گرفتن از هرم مازلو برای نیازهای یک انسان) یک سایت نیز به ترتیب نیازهایی دارد که به مرور باید مرتفع گردد تا به هدف خود برسد. در پایین ترین لایه این هرم قسمت Crawl Accessibility وجود دارد که مربوط به سئو تکنیکال می باشد. این موضوع به این معنا است که اگر شما مطلبی بسیار عالی نوشته باشید که دارای ساختار بسیار مناسبی باشد اما سئو تکنیکال را رعایت نکنید سایت شما رشد نخواهد کرد.در زیر یک چک لیست از کارهایی که باید بر روی سایت انجام شود تا سئو تکنیکال سایت شما مشکل نداشته باشد آورده شده است.

گام اول:مشخص کردن ورژن اصلی دامین (Specify a Preferred Domain)

زمانیکه شما یک دامین خریداری میکنید و پس از آن بر روی هاست خریداری شده آن را تنظیم میکنید باید مشخص کنید که آیا سایت شما با www دیده شود یا بدون www. برای موتور جستجو مهم نیست که سایت شما www داشته باشد یا نداشته باشد اما برای آنها مهم است که فقط یکی از آنها در دسترس باشد و هر دو آدرس در دسترس کاربران نباشد. برای مثال اگر آدرس سایت https://www.websazim.com است نباید سایت شما با https://websazim.com در دسترس باشد و باید به آدرس اولی تبدیل شود به این علت که در این صورت موتور جستجو یک صفحه با دو آدرس مختلف پیدا میکند و این موضوع از لحاظ سئو بسیار تاثیرگذار می باشد.

قبلا در تنظیمات وبمستر گوگل تنظیماتی برای این کار وجود داشت اما در حال حاضر این تنظیمات برداشته شده و از روی canonical URLs گوگل متوجه تغییرات می شود.همچنین شما با انجام تنظیماتی در فایل htaccess سایت میتوانید فقط یک ورژن از دامین خود را در دسترس بگذارید و مابقی را از دسترس خارج کنید.

گام دوم:بهینه سازی فایل robots.txt

در تمامی سایت ها باید فایلی وجود داشته باشد بنام robots.txt که وظیفه این فایل ارتباط با bot هایی هست که وظیفه crawl کردن سایت را بر عهده دارند. برای مثال سایت شما قظعا قسمت مدیریتی دارد که نیاز به پیمایش از طرف موتور جستجو ندارد ویا ممکن است شما قسمتی را به تازگی در سایت خود راه اندازی کرده باشید که فعلا نیازی برای پیمایش از طرف موتور جستجوگر وجود ندارد میتوانید از طریق این فایل این موضوع را انجام دهید.

اگر این فایل درست تنظیم نشده باشد میتواند قسمتی از سایت شما را از دید موتور جستجوگر مخفی کند. حتما بصورت دوره ای این فایل باید چک شود تا تغییرات ناخواسته درون آن ایجاد نشده باشد.همچنین سایت های زیادی وجود دارند که شما میتوانید به وسیله آنها این فایل را بررسی نمایید.آدرس این فایل بصورت http://www.example.com/robots.txt می باشد.

گام سوم:بهینه سازی ساختار URL

یکی از کلیدی ترین و حیاتی ترین گام ها تعیین یک ساختار URL برای صفحات سایت می باشد. به این علت که اگر پس از index شدن ساختار صفحات در گوگل، شما اقدام به تغییر این ساختار کنید و ریدایرکت ها را بصورت صحیح انجام ندهید سایت شما دچار خطا 404 می شود و کلا ممکن است از نتایج جستجو پاک شوید.

برای مثال فرض کنید شما یک مقاله بنام Technical Seo نوشته اید و این مقاله میتواند زیر شاخه Seo است. آدرس آن میتواند http://www.example.com/technical-seo یا http://www.example.com/seo/technical-seo باشد. تعیین اینکه از کدام یک از این ساختارها پیروی کند بسیار حیاتی می باشد و بر سئو سایت شما تاثیر بسزایی دارد. تغییر این ساختار پس از ثبت این مقاله در گوگل همراه با هزینه می باشد و پیشنهاد میگردد در همان مراحل اول طراحی سایت این تنظیمات انجام شود.

قطعا استفاده از keyword های مناسب در ساختار URL تاثیر در سئو سایت شما دارد و یکی از مهمترین موارد استفاده مناسب از keyword در URL می باشد.بطور خلاصه موارد زیر برای داشتن یک ساختار URL مناسب توصیه میشود:

1-در صورت انگلیسی بودن کل URL, توصیه می شود تماما از حروف کوچک انگلیسی استفاده کنید.

2-برای جدا کردن کلمات در URL حتما بجای فاصله(space) از – (خط تیره) استفاده کنید.

3-سعی کنید URL سایت شما کوتاه تر باشد و از داشتن URL های طولانی خودداری کنید

4-از کلمات غیر مرتبط یا استفاده زیاد از حروف ربطی بپرهیزید

5-از کلمات کلیدی مناسب(Keyword) در URL استفاده شود(استفاده بیش از حد در یک URL خاص میتواند به ضرر سایت باشد)

همچنین برای اینکه ساختار URL سایت شما بر اساس اصول سئو باشد هرگز از اعداد یا حروف بی معنی در URL استفاده نکنید.طبق راهنمای گوگل، استفاده از URL هایی که از اعداد بی معنی یا حروف بدون معنا برای سئو سایت بسیار نا مطلوب بوده و توصیه میشود در صورتی که در ساختار سایت شما جستجو یا query string خاصی استفاده می شود حتما از طریق فایل robots.txt این URL ها حذف گردد.

گام چهارم:استفاده از Structured Data Mark up

اگر به صفحات سرچ گوگل دقت کرده باشید تقریبا نسبت به سالهای گذشته به کلی تغییر کرده است و پس از جستجو در این موتور جستجو مشاهده میکنید علاوه بر لینک ها، تعدادی عکس،خبر یا سوال مرتبط برای شما نشان داده میشود.تمامی این موارد از چیزی بنام Structured Data Mark up پیروی میکند که شما میتواند از این نشانه در صفحات سایت خود استفاده کنید تا گوگل بیشتر از محتوای سایت شما با خبر شود.همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید علاوه بر نتایج جستجو یک قسمت جداگانه به همراه review به شما نشان داده شده است.

سئو تکنیکال-نتایج جستجو

برای مثال فکر کنید پس از طراحی سایت فروشگاه اینترنتی شما میخواهید محصولات خود را اضافه کنید و مقالاتی مرتبط با آن محصولات بگذارید. نشانه هایی وجود دارد که میتوانید از آنها استفاده کنید تا گوگل متوجه شود که برای مثال یک صفحه سایت شما اطلاعات یک محصول می باشد. یا اگر مقاله ای نوشته اید میتوانید با استفاده از این نشانه ها مقاله خود را به عنوان یک مقاله به گوگل معرفی کنید تا در نتیجه جستجو متفاوت به نمایش درآید.برای مثال پس جستجو عبارت آموزش نصب ویندوز همانطور که در زیر مشاهده میکنید صفحه ای که اطلاعات اضافه تری به گوگل داده است بالاتر از بقیه نشان داده شده است.

سئو تکنیکال-نتایج جستجو2

گام پنجم:تگ Canonical

هیچ صفحه ای در سایت شما نباید با دو آدرس در دسترس باشد غیر از اینکه شما در قسمت HEAD صفحه از این تگ استفاده کنید. موتور جستجوگر اگر یک مطلب را از دو مسیر پیدا کند و شما این تگ را در کد HTML سایتتان نگذاشته باشید قطعا بر سئو سایت شما اثر منفی دارد.به این علت که گوگل نمیداند کدام یک از آدرس ها باید index شود و این تنظیمات اشتباه به ضرر سایت شما است.

گام ششم:صفحه 404 مناسب

همیشه ممکن است کاربری آدرس صفحه ای از سایت شما را درست وارد نکند و پس از آن باید سایت شما دارای یک صفحه 404 برای نمایش داشته باشد.تمامی وب سرورها یک صفحه 404 برای این موضوع دارند اما بهتر است که شما برای این کد خطا یک صفحه در سایت خود داشته باشید.

گام هفتم:ساختن sitemap

طبق راهنما های درج شده در گوگل، برای اینکه bot های جستجوگر بتوانند بهتر صفحات سایت شما را crawl کنند نیاز است که حتما شما یک sitemap مناسب داشته باشید.میتوان گفت sitemap نقشه سایت شما است که در اختیار موتور جستجو قرار میگیرد تا بتواند سایت شما را بصورت دسته بندی شده پیمایش کند.

از گذاشتن صفحات بی فایده یا غیر مرتبط خودداری کنید و حتما دسته بندی های مهم سایت خود را در sitemap آپدیت کنید.پس از ایجاد آن می توانید آن را در وبمستر گوگل یا Bing درج نمایید تا آنها اقدام به پیمایش سایت شما کنند.

گام هشتم: تغییر http به https

امنیت لازمه هر سایتی است و داشتن ssl برای سایت جز تنها مواردی است که گوگل بصورت مستقیم به آن اشاره کرده است. گوگل بصورت رسمی اعلام کرده است که داشتن گواهی ssl بر روی نتایج جستجو و seo سایت شما تاثیر دارد و سایت هایی که این گواهی را بر روی سایت خود نصب نکرده اند ممکن است در نتایج جستجو دیده نشوند.

گام نهم:سرعت سایت

یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر روی بازدید سایت شما و همچنین سئو سایت شما سرعت لود شدن سایت شما است. استفاده از کش در سایت و همچنین کم کردن حجم صفحات سایت تاثیر بسیار زیادی در تجربه کاربر از سایت شما دارد و همچنین گوگل سایت هایی را که کند هستند را در صفحات اول نشان نمیدهد. 

شما باید کد های سایت خود را minify کنید و همچنین عکس های سایت خود را فشرده کرده و سپس در سایت قرار دهید. هرچه سایت شما سرعت لود شدن بیشتری داشته باشد سئو سایت شما از این لحاظ بهتر است.

گام دهم:واکنش گرا یا responsive بودن

میتوان گفت بیش از 60 درصد ترافیک اینترنت این روزها از طریق گوشی های تلفن همراه و تبلت ها است و کاربران کمتر از طریق کامپیوتر شخصی خود وارد اینترنت می شوند.طراحی سایت شما باید بگونه ای باشد که بر روی موبایل و تبلت به درستی نمایش داده شود. در مقاله ای جداگانه در خصوص معنی و مفهموم responsive در طراحی سایت توضیح داده شده و می توانید برای خواندن اطلاعات بیشتر به آن صفحه مراجعه کنید.

گام یازدهم:صفحات AMP

تکنولوژی جدیدی از طرف گوگل در زمینه جستجو بکار گرفته می شود تا افرادی که بر روی موبایل از اینترنت استفاده میکنند بتوانند راحت تر جستجو کنند. به این تکنولوژی AMP یا Accelerated Mobile Pages نام دارد و شما برای راه اندازی این آپشن نیاز دارید که کد نویسی سایت خود را مقداری تغییر دهید.

گام دوازدهم:ثبت سایت در وبمستر گوگل

یکی از کارهای مهم جهت مانیتور کردن روند سئو سایت و چک کردن وضعیت سایت استفاده از ابزارهای گوگل یعنی Google Search Console و Google Analytics می باشد. حتما پس از طی مراحل اولیه، سایت خود را در سرویس های گوگل ثبت نمایید تا هم گوگل سایت شما را بهتر پیمایش کند و هم شما بتوانید بهتر از وضعیت سایت خود با خبر باشید.

سوالات متداول

سئو تکنیکال چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

سئو تکنیکال زیرساخت و پایه یک سایت برای سئو می باشد و عدم رعایت این قوانین منجر به کاهش رتبه سایت و به سبب آن کاهش کاربر فعال میگردد.

کند بودن هاست چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

عامل سرعت برای گوگل بسیار مهم می باشد به این علت که برای کاربران مهم است. سایت هایی در صفحه اول گوگل دیده میشوند که سرعت مناسبی داشته باشند.

فرق http با https چیست؟

در حقیقت کل بستر وب بصورت clear-text است و اطلاعات در حین گذر از روترها قابل رویت برای شرکت ها و دولت ها است. اما پروتکل https اطلاعات را از مبدا رمزنگاری میکند.

سایت من برروی موبایل درست نمایش داده نمیشود. این تاثیری بر سئو دارد؟

اگر سایت شما برروی موبایل درست نمایش داده نمیشود شما مطمئنا بیش از 70 درصد ترافیک را از دست خواهید داد. عامل ریسپانسیو بودن تاثیر بسیار زیادی بر سایت شما دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا